Úvod ZO ZAHRANIČIA Čaputová je v rebríčku najmocnejších žien sveta s Merkelovou, Alžbetou II. či...

Čaputová je v rebríčku najmocnejších žien sveta s Merkelovou, Alžbetou II. či Rihannou

Foto: archív

“V roku 2019 sa ženy po celom svete chytili šance. Dostali sa na čelo vlád, firiem, filantropických organizácií aj médií. Neradno sa s týmito dámami zahrávať,” píše sa v článku slovenskej verzie amerického magazínu Forbes, ktorý už tradične koncom roka zostavil rebríček stovky najmocnejších žien planéty. Rebríčku už deviaty raz kraľuje nemecká kancelárka Angela Merkelová, na 40. mieste je britská kráľovná Alžbeta II.

Do “hitparády” Forbesu sa vďaka boju so súkromnými nahrávacími spoločnosťami dostala aj hudobníčka Taylor Swiftová (71. miesto). Desať miest pred ňou sa umiestnila jej spevácka kolegyňa Rihanna, na 66. mieste figuruje ďalšia globálna popová hviezda Beyoncé.

Medzi novými tvárami sa na 80. mieste objavila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Časopis jej prisúdil miesto medzi vplyvnými ženami sveta, keďže sa jej podarilo vyhrať prezidentské voľby, a aj z dôvodu, že vo svojom inauguračnom prejave prisľúbila zlepšenie slovenského justičného systému, pričom za jeden zo svojich hlavných cieľov označila boj proti korupcii.

Na stom mieste skončila ekologická aktivistika Greta Thunbergová. Podľa magazínu si ho vyslúžila bojom proti klimatickým zmenám a schopnosťou „zmobilizovať milióny ľudí po celom svete, ktorí sa zapojili do protestov“.