Úvod Politika Čaputová Lukašenka nepozvala, Danko na pozvánke trvá

Čaputová Lukašenka nepozvala, Danko na pozvánke trvá

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, že pozvanie na oslavy SNP, ktoré mu počas svojej návštevy adresoval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), nie je z prezidentskej úrovne. Novinárom to povedala po podpísaní spoločného vyhlásenia troch najvyšších ústavných činiteľov k zahraničnopolitickej orientácii SR.

„Prezidenta by mal pozvať prezident republiky,“ vysvetlila Čaputová, ktorá verí, že jej oznámenie bude pre Lukašenka jasným signálom. Dodala, že na oslavy SNP nepozývala ani hlavy štátov krajín, ktoré navštívila v rámci svojich úvodných návštev. Na otázku, či sa osláv zúčastní, aj ak by prišiel Lukašenko, odpovedala, že sa určite zúčastní a nebude riešiť hypotetické otázky.

Prezidentka tiež uviedla, že svoj postoj vysvetlila aj predsedovi Národnej rady SR. Ten pozval bieloruskú delegáciu na oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania počas svojej návštevy Bieloruska začiatkom júna.

Foto: archív

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru) tvrdí, že ak predseda NR SR Andrej Danko (SNS) pozval bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na oslavy SNP bez vedomia prezidentky Zuzany Čaputovej, dopustil sa diplomatického prešľapu. Informoval o tom na Európskej konferencii riadiacich volebných orgánov.

Lajčák dodal, že sa o pozvánke dozvedel až neskôr. Spresnil, že o tom dopredu vedieť nemusel, ale „samozrejme by bolo lepšie, keby sme o tom vedeli“. Upozornil, že podobné pozvania sa musia robiť z iniciatívy partnera toho človeka, ktorý je pozvaný. Andrej Danko však na svojom pozvaní zotrváva aj napriek vyjadreniu prezidentky. Vyplýva to z oficiálneho stanoviska Kancelárie Národnej rady SR.

Danko je podľa vlastných slov presvedčený, že „na okrúhlom výročí jedného z našich najvýznamnejších historických míľnikov, by mali byť prítomní najvyšší predstavitelia štátov, ktorých občania bojovali za našu slobodu.“ Šéf parlamentu zároveň vyzýva štátnikov o to, aby sa tieto oslavy nepolitizovali a v prípade, že Lukašenko akceptuje jeho pozvanie, Danko ho prijme ako svojho osobného hosťa.