Úvod Z DOMOVA Čaputová: Matovič by mal manažovanie pandémie odovzdať niekomu inému

Čaputová: Matovič by mal manažovanie pandémie odovzdať niekomu inému

Zuzana Čaputová a Igor Matovič. (Foto: archív)

Premiér Igor Matovič by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie niekomu inému. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová. Nekonkretizovala však, kto by to mal byť. Funkcia premiéra je totiž podľa nej komplexnejšia.

Čaputová podotkla, že by Slovensko nebola prvá krajina, ktorá nechala manažovanie pandémie na niekoho iného ako predsedu vlády: „Zároveň by to znamenalo, že premiér by mal čas a kapacitu venovať sa dôležitej premiérskej agende, ako je napríklad riešenie dôsledkov krízy.“

Hlava štátu nateraz neuvažuje o tom, že by vyzvala vládu Igora Matoviča na rekonštrukciu. Slovensko potrebuje jasný plán na zvládnutie krízy, nie chaos. Čaputovej chýba postup krokov, ktorý bude racionálny, vecný a opretý o vedecké poznanie. Vláda podľa nej teraz nemusí „objavovať koleso“.

„Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na tom, čo je správne v tej situácii, tak to poďme urobiť. Ja sa potom za takýto plán postavím,“ hovorí. Dodáva, že ťažko môže stáť za vládou, ak tu je chaos a opatrenia, ktoré platia chvíľu, sa menia a nevidí ďalšie kroky.

Podľa Čaputovej treba obmedziť mobilitu a testovať ľudí v ohniskách. Nestotožňuje sa s názorom premiéra, ktorý dáva na výber z dvoch možností, a to povinného testovania alebo lockdownu. „Celý svet rieši covid a my riešime pána premiéra alebo vzťahy v koalícii,“ povedala.

„Nie som manažér koronakrízy, takže neviem odstúpiť z funkcie, ktorú nezastávam,“ reagoval premiér Igor Matovič. „Ked človek s najväčšou dôveryhodnosťou na Slovensku povie, že ďalšie plošné testovania by mali byť striktne dobrovoľné a vedci hovoria, že plošné testovania majú byť, tak ja už naozaj neviem, čo mám robiť. Mrzí ma, že sa prezidentka pridáva k takejto kritike,“ dodal.

Tento týždeň sa chce so Zuzanou Čaputovou stretnúť. „Pokúsim sa ju tento týždeň presvedčiť na našu palubu. Aby odišla od kotlebovcov a Pellegriniho a pridala sa k nám,“ povedal Matovič.