Úvod Politika Čaputová: Musíme hľadať riešenia pre migrantov. Belousovová: My nič nemusíme, pani prezidentka!

Čaputová: Musíme hľadať riešenia pre migrantov. Belousovová: My nič nemusíme, pani prezidentka!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Otázka migrácie je problém celej Európskej únie a na riešení sa musia podieľať aj tí, ku ktorým utečenci nesmerujú. V rozhovore pre francúzsky denník Le Monde to povedala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa predtým zišla s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

V interview, v ktorom padali otázky o rozdieloch medzi členmi V4, Čaputová povedala, že sa toto zoskupenie, teda Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko, musí vrátiť k hodnotám, ktoré stáli na počiatku jeho vzniku: európskej jednote, demokracii a právnemu štátu.

„Musíme byť medzi krajinami, ktoré v rámci migrácie hľadajú riešenia, aj keď do našej krajiny utečenci nesmerujú. Je pravda, že v našom regióne je to citlivá téma, pretože nie sme zvyknutí na rozdielnosti, iné kultúry, iných ľudí,“ povedala Čaputová. Podľa nej je však potrebné podieľať sa na hľadaní riešení, ako je posilnenie hraníc či rozdeľovanie utečencov.

“Vážená pani prezidentka, my nič nemusíme!” reagovala na Čaputovej vyjadrenie exposlankyňa NR SR a predsedníčka strany Národ a spravodlivosť (NaS) Anna Belousovová. Na sociálnej sieti hlave štátu odkázala, že štáty V4 vrátane Slovenska nemusia hľadať riešenia migrácie, pretože nedrancovali krajiny, z ktorých do Európy smerujú migranti.

“Naše kolónie to neboli. My sme v týchto krajinách nekradli a nekradneme ich prírodné bohatstvo ani teraz, tak, ako to robí Západ. Vášho hostiteľa – Francúzsko – nevynímajúc,” zdôraznila.“ A tvrdiť , že V4 vznikla, aby presadzovala európsku jednotu a oddanosť západnej demokracii, je už poriadne z cesty,” dodala Belousovová.

Svoj postoj zdôvodnila tým, že Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko boli vždy súčasťou tej istej civilizácie, založenej na rovnakých kultúrnych a intelektuálnych hodnotách a spoločných koreňoch náboženských tradícií, ktoré chcú uchovávať a ďalej posilňovať. Podľa nej boli v tomto duchu definované aj ciele V4 pri jej vzniku.

Belousovovú Čaputová neprekvapila ani počas návštevy Francúzska. “Zostala verná obrane záujmov EÚ, čiže federalizácie EÚ, ktorá je zameraná proti národným štátom a tradíciám. A keď čítam na sociálnych sieťach reakcie prezidentkinho ‘fanklubu’ na výsledky stretnutia s Macronom, začínam mať značné obavy o vývoj IQ našej populácie,” napísala šéfka NaS.

“Väčšina totiž prejavuje nadšenie z toho, aký účes a šaty mala pani prezidentka, ako dobre vyzerala a podobne. Prezidenti a politici však vôbec nie sú ‘na ozdobu’. Ich úlohy sú úplne iné. Ako hovorí ľudová múdrosť: Čo z peknej nádoby, ktorá je prázdna?” uzavrela svoje postrehy Belousovová.