Úvod Z DOMOVA Čaputová na samite pre demokraciu vyzvala na boj proti hoaxom a dezinformáciám

Čaputová na samite pre demokraciu vyzvala na boj proti hoaxom a dezinformáciám

Foto: archív

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa zúčastnila na medzinárodnom online samite pre demokraciu, konanom z iniciatívy prezidenta USA Joea Bidena, kde okrem iného hovorila o aj dezinformáciách aj hoaxoch.

Hlava štátu sa v rámci podujatia zúčastnila na dvoch paneloch, na ktorých spolu s ďalšími lídrami prezentovala svoje predstavy, ako stabilizovať a zlepšiť kvalitu demokracie a demokratických inštitúcií.

Častou témou vystúpení v súvislosti s oslabovaním demokratických režimov bolo podľa prezidentskej kancelárie šírenie hoaxov a dezinformácií na sociálnych sieťach. „Medzinárodná komunita sa musí začať intenzívne venovať boju proti hybridným hrozbám a úlohe sociálnych médií pri šírení lží a dezinformácií,“ uviedla Čaputová.

Priority Slovenska, na ktoré prezidentka kládla dôraz, zahŕňajú najmä reformu justície, boj proti korupcii, transparentnosť obchodných procesov a slobodu médií. Prezidentka sa zúčastnila aj na diskusii o prevencii a boji proti korupcii, ktorú organizovala ministerka financií USA Janet Yellenová. V jej rámci predstavila opatrenia, ktoré SR zaviedla v boji proti korupcii.

V tejto súvislosti prezidentka predstavila aj slovenský register koncových užívateľov výhod. Vo svojom vystúpení spomínala aj tému špeciálnych inštitúcií venujúcich sa zložitým a závažným prípadom korupcie, ako aj tému dôležitosti transparentných výberových konaní na kľúčové posty v oblasti justície.