Úvod Z DOMOVA Čaputová nevidí dôvod na úradnícku vládu. Jej členovia by neprešli voľbami, hovorí

Čaputová nevidí dôvod na úradnícku vládu. Jej členovia by neprešli voľbami, hovorí

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Odchod dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera z OĽaNO do novej strany nie je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej dôvodom na úradnícku vládu. Tvorili by ju podľa nej ľudia, ktorí neprešli parlamentnými voľbami, kým Heger nimi prešiel.

Hlava štátu neplánuje vymenovať úradnícku vládu, kým Hegerov kabinet zásadným a závažným spôsobom nezlyhá. Považuje za štandard situáciu, že v čase pred voľbami je na čele vlády niekto, kto je súčasťou nejakej strany.

„Ak je tu iná alternatíva, ktorú spomínajú niektoré opozičné strany, a to je úradnícka vláda, v takom prípade by táto vláda nemala nijaký kontakt s predchádzajúcimi voľbami. To by boli ľudia, ktorí neprešli volebným cyklom,“ pripomenula prezidentka vo vyjadrení pre médiá.

Heger a ministri, ktorí odišli z OĽaNO, podľa nej prešli poslednými voľbami. „Zároveň nie je zanedbateľné pre mňa aj to, že bývalé strany vládnej koalície túto situáciu akceptujú a chcú nechať stranu premiéra Hegera dovládnuť,“ dodala.

Vznik novej strany nie je podľa Čaputovej závažná okolnosť alebo zlyhanie vlády. „Je fakt, že sa odčlenili. Ale vždy, keď idú voľby, či už riadne alebo predčasné, štandardom je, ak nie je úradnícka vláda, že na jej čele je niekto, kto patrí k nejakej strane. Ak by to bola úradnícka vláda, nijakú legitimitu by z parlamentných volieb nemala. Mala by ju odo mňa, to je pravda, ale nie z parlamentných volieb,“ skonštatovala.

Prezidentka je pripravená vymenovať úradnícku vládu vtedy, ak zásadným a závažným spôsobom zlyhá Hegerova vláda. „Premiér o tom vie. Veľmi prísne sledujeme jednotlivé oblasti. Niektoré zmeny sa dejú, či už personálne alebo iné, práve preto, aby závažné oblasti, ktoré sú dôležité pre Slovensko, neskončili zle,“ povedala.

Heger sa po odchode z OĽaNO stal lídrom nového subjektu Demokrati. Jeho súčasťou sú aj dočasne poverení ministri Jaroslav Naď a Ján Budaj, ktorí pôsobili v OĽaNO, a tiež ministri Rastislav Káčer a Karel Hirman.