Úvod Z DOMOVA Čaputová odobrila nový rozpočet s rekordným schodkom 12 miliárd eur

Čaputová odobrila nový rozpočet s rekordným schodkom 12 miliárd eur

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpisom odobrila novelu zákona o štátnom rozpočte. Tá v tomto roku ráta s rekordným schodkom takmer 12 miliárd eur. Zmenu štátneho rozpočtu po koronakríze schválila NR SR v júli.

Doterajší rozpočet bývalej Pellegriniho vlády mal plánovaný deficit o 9,2 miliardy eur nižší. Ministerstvo financií uviedlo, že novelizovaný rozpočet zohľadňuje negatívny vplyv pandémie COVID-19, ale aj pôvodne nepokrytých výdavkov na verejné financie.

Výdavky rozpočtu sa celkovo zvyšujú o takmer 7,8 miliardy eur, pričom väčšinu z nich tvoria výdavky priamo súvisiace s pandémiou. Pokrývajú sa nimi dodatočné výdavky Sociálnej poisťovne, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, výpadok zdravotného poistenia ako aj ďalších dodatočných nákladov štátnych úradov.

Ďalších 2,9 miliardy eur sú výdavky na zabezpečenie rozpočtovo nekrytých titulov. Na strane príjmov brali tvorcovia rozpočtu do úvahy výpadok daňových a nedaňových príjmov spôsobených dopadmi koronakrízy, predstavujúce 1,4 miliardy eur.