Úvod ZO ZAHRANIČIA Čaputová a Pavel na návšteve Kyjeva skončili pre letecký poplach v kryte

Čaputová a Pavel na návšteve Kyjeva skončili pre letecký poplach v kryte

Zuzana Čaputová, Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel pricestovali vlakom na návštevu Kyjeva. Pre Petra Pavla, ktorý bol do úradu prezidenta ČR uvedený v marci tohto roku, je to prvá cesta na Ukrajinu. Čaputová už Kyjev navštívila vlani v máji.

Obidve hlavy štátu pricestovali po tom, čo sa celé územie Ukrajiny stalo terčom leteckých útokov. Protivzdušná obrana bola aktivovaná aj v hlavnom meste Kyjev. Kyjevská samospráva uviedla, že nad mestom bolo zneškodnených jedenásť striel a dva drony.

Vďaka tomu, že demokratický svet posledný rok neodvracal zrak, je dnes Kyjev fungujúcim mestom a frontová línia sa posunula na východ Ukrajiny, vyhlásila Čaputová. „Niektoré ruiny sa postupne premieňajú na modulárne domy, tým šťastnejším rodinám sa vrátili aj deti, ktoré im boli okupantmi ukradnuté.

Tento posun znamená, že naša pomoc má zmysel, približuje nás bližšie k mieru a ďalej od agresora,“ pokračovala Čaputová. Dodala, že od jej prvej návštevy Ukrajiny, ktorú absolvovala vlani v máji, je jej postoj k voje „nie politický, ale hlboko ľudský“.

Český prezident Petr Pavel v príspevku na sociálnej sieti napísal, že spolu so slovenskou prezidentkou „vnímajú hodnotu slobody a spravodlivosti a je ťažké vidieť, že Ukrajinci za to platia tú najvyššiu cenu“. Zároveň sa zaviazal, že Česko a Slovenska “budú za Ukrajinou stáť”.

Čaputová tiež zdôraznila, že jej návšteva Ukrajiny s Pavlom potvrdzuje novú éru vzťahov medzi slovenskou a českou hlavou štátu a je rada, že ich prvá spoločná zahraničná cesta smerovala práve do Kyjeva.

Čo sa týka možného členstva Ukrajiny v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, krajina si to podľa českého prezidenta plne zaslúži. „Členstvo Ukrajiny v EÚ a NATO pre nás nie je otázkou či, ale kedy,“ napísal Pavel na sociálnej sieti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky sa na stretnutí s Čaputovou a Pavlom poďakoval občanom Slovenska a Česka za pomoc v oblasti vojenskej techniky i za podporu mierového plánu Ukrajiny.

V rámci ďalších rokovaní sa podľa Čaputovej prezidenti SR a ČR venovali konkrétnym témam vrátane vývozu obilia. „Zároveň je to vždy aj debata o vnímaní situácie ukrajinskými reprezentantmi priamo tu na Ukrajine, ako oni tú situáciu čítajú, aký vývoj predpokladajú, aké sú faktory, ktoré možno nie sú navonok úplne viditeľné,“ povedala prezidentka.

Čaputová a Pavel sa počas návštevy pre letecký poplach v Kyjeve napokon boli nútení prerušiť svoj program a uchýliť sa do vojenského krytu. Mám za sebou intenzívny deň, plný rokovaní a stretnutí, na ktoré nikdy nezabudnem.

Prišiel zvuk sirén a pokyn ísť do krytu, lebo boli odpálené rakety nasmerované na Kyjev. Pre mňa doteraz nepoznaná skúsenosť z reality vojny, pre všetkých na Ukrajine sa však nepretržitá hrozba smrti stala bežnou súčasťou ich každodenného života,“ napísala Čaputová.