Úvod Z DOMOVA Čaputová podpísala zákon o covid pasoch, ktorý opozícia označila za totalitný

Čaputová podpísala zákon o covid pasoch, ktorý opozícia označila za totalitný

Zuzana Čaputová. (Reprofoto: Pavel Kapusta)

Ako informoval hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec, hlava štátu podpísala kontroverznú novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, na základe ktorej bude môcť Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz, medzinárodnne známy aj ako covid pas.

V ňom bude uvedené, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Novela umožňuje ÚVZ SR alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia nariadiť podmienečný vstup do prevádzok a na hromadné podujatia na základe o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

Legislatíva hovorí o zavedení možnosti zohľadňovať očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pri prijímaní protipandemických opatrení. Zaočkovaní ľudia, tí, čo prekonali ochorenie COVID-19, a negatívne otestovaní ľudia budú môcť po preukázaní sa covid pasom využívať naplno služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení obmedzené.

Parlament o právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní a schválil ju v nedeľu 25. júla. Novela zákona začne platiť odo dňa vyhlásenia v Zbierke zákonov. Politická opozícia označila zákon za totalitný a už avizovala napadnutie novely na Ústavnom súde SR.