Úvod Z DOMOVA Čaputová: Považujem za správne, aby bolo testovanie dobrovoľné

Čaputová: Považujem za správne, aby bolo testovanie dobrovoľné

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Ak by sa malo realizovať celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19, prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za správne, aby bolo dobrovoľné. Hlava štátu to uviedla v oficiálnom vyjadrení.

V reakcii na aktuálnu politicko-spoločenskú situáciu zároveň vyzvala vládu na zmenu prístupu. Poukázala pritom na negatívny dosah pandémie na život obyčajných ľudí, ktorý sa premieta do zvýšenia napätia v spoločnosti.

“Ak ide o emóciu hnevu, sme nad priemerom krajín EÚ,“ upozornila prezidentka. Je presvedčená, že ľudia vedúci krajinu musia vnímať a chápať tých, ktorí v dôsledku ekonomických prepadov strácajú nádej a zohľadňovať toto pochopenie v krokoch, ktoré prijímajú.

„Potrebujeme vidieť zodpovedných politikov, schopných spolupracovať napriek rozdielnosti názorov, potrebujeme vidieť jednotný plán podporený širokou vedeckou obcou, ktorý dá istotu a šancu pripraviť sa na to, čo príde,“ zdôraznila.

Za kľúčové v boji s pandémiou považuje obnovenie partnerského prístupu medzi štátom a občanmi. „Som presvedčená, že akceptovanie opatrení zo strany občanov nemožno vynútiť hrozbami, ale argumentáciou, zmysluplnosťou a zrozumiteľnosťou opatrení,“ dodala.

Ubezpečila, že chce pomáhať v boji s pandémiou. „Sama však potrebujem poznať a dôverovať riešeniam, ktoré nám majú pomôcť,“ povedala. Výzvu k zmene prístupu tlmočila hlava štátu predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi.

Čaputová pritom zohľadňuje, že pandémia zastihla Slovensko s krízami v mnohých oblastiach a miera problémov, ktorým vláda čelí, je nevídaná. „Slovensko však potrebuje pokojný, vecný a pragmatický prístup pri riešení pandémie a o taký som pána premiéra požiadala,“ dodala prezidentka.