Úvod Z DOMOVA Čaputová: Prijatie novely Trestného zákona je zlá správa. Využijem všetky možnosti, aby...

Čaputová: Prijatie novely Trestného zákona je zlá správa. Využijem všetky možnosti, aby nenadobudla účinnosť

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová využije všetky možnosti, aby novela Trestného zákona nenadobudla účinnosť. Jej prijatie v parlamente označila za zlú správu pre Slovensko a všetkých jeho občanov. Médiá o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

„Považujem za neakceptovateľné, aby sa takéto závažné zmeny v trestnej politike diali bez riadneho legislatívneho procesu. Náš právny poriadok pripúšťa skrátené legislatívne konanie iba ako výnimočný nástroj, a to len za podmienky, že je prítomný aspoň jeden z dôvodov uvedený zákonom. Som presvedčená, že v tomto prípade nijaký takýto dôvod neexistoval,“ uviedla Čaputová.

Mrzí ju, že koaliční poslanci nevypočuli hlasy verejnosti a odbornej obce a nestiahli materiál z rokovania. Novela v oblasti trestného práva pripravená bez odbornej oponentúry môže podľa jej slov spôsobiť celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv osôb poškodených trestnou činnosťou.

Prezidentka upozornila na to, že návrh sa na poslednú chvíľu menil rozsiahlymi pozmeňujúcimi návrhmi, aj tesne pred jeho schvaľovaním v parlamente. „Na jeho príprave sa podieľali a za zmeny hlasovali aj poslanci, ktorým táto novela zlepší ich procesné postavenie v prebiehajúcich trestných konaniach, čo rovnako považujem za neprípustné,“ uzavrela.