Úvod Z DOMOVA Čaputová priznala, že zdražovanie výrazne pocíti 800.000 chudobných Slovákov. Tvrdí, že len...

Čaputová priznala, že zdražovanie výrazne pocíti 800.000 chudobných Slovákov. Tvrdí, že len dočasne

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala viacerých odborníkov z oblasti ekonómie a sociológie. Po stretnutí s nimi vyhlásila, že Slováci síce čelia zdražovaniu, dobrou správou je však podľa nej to, že je to len dočasný jav.

Z druhú dobrú správu považuje predpoklad, že zároveň porastú aj mzdy. Upozornila na to, že zdražovanie má logicky väčší vplyv na ľudí s nižším príjmom. Naznačila aj možné riešenia, napríklad zvýšenie príspevku na bývanie.

„Čelíme zdražovaniu, čelíme inflácii, ktorá bude ešte stúpať zhruba k hodnote piatich percent,“ povedala Čaputová. Ako však dodala, situácia by sa vraj mala upokojiť počas budúceho roka. Takisto vyzdvihla očakávaný rast miezd okolo 5,5 percenta.

“Zdražovanie sa, samozrejme, dotkne každého z nás. Ale veľká skupina obyvateľstva ho výraznejšie vo svojich peňaženkách nepocíti. Zároveň je tu skupina obyvateľov, ktorých sa zdražovanie dotkne výrazne,“ uviedla prezidentka. Podľa odborníkov sa v riziku chudoby v súčasnosti nachádza okolo 800.000 ľudí, ktorí zdražovanie pocítia výraznejšie.

Prezidentka upozornila, že zdražovanie zrejme najviac pocítia rodiny s viac než troma deťmi, rodičia samoživitelia a dôchodcovia. „Zaujímavou informáciou je aj to, že viac ako 5,7 percenta, zhruba 370.000 ľudí nemôže z finančných dôvodov udržiavať teplo vo svojom obydlí,“ priznala Čaputová.

Medzi najvhodnejšími riešeniami kompenzácií zdražovania pre obyvateľov s nízkym príjmom prezidentka spomenula zvýšenie príspevku na bývanie, ktoré by mohlo byť adresnou pomocou pre ľudí poberajúcich dávku v hmotnej núdzi.

„Je však potrebné, aby sa udiala aj zmena v definovaní toho okruhu osôb, ktoré tento príspevok poberajú, aby sa mohol týkať väčšieho okruhu ľudí, takzvanej pracujúcej chudoby,“ povedala prezidentka.

Podľa nej je potrebné uvažovať aj o zvýšení dávky v hmotnej núdzi pre ľudí, ktorí túto pomoc už poberajú. Prezidentka upozornila aj na problematiku energetickej chudoby. V tejto súvislosti povedala, že je treba definovať kritériá pre určenie ľudí, nachádzajúcich sa v tomto pásme a zaviesť pre nich nové sociálne dávky.