Úvod Z DOMOVA Čaputová s nemeckým prezidentom navštívili na Sliači cudzích vojakov a prezreli si...

Čaputová s nemeckým prezidentom navštívili na Sliači cudzích vojakov a prezreli si systém Patriot

Frank-Walter Steinmeier a Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Približne 400 nemeckých a holandských vojakov dislokovaných po začatí vojny na Ukrajine na leteckej základni v Sliači navštívil nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier  v sprievode slovenskej hlavy štátu Zuzany Čaputovej.

Oboznámili sa z ich poslaním a prácou a zaujímali sa aj o ich každodenný život. Súčasťou návštevy bola aj prehliadka systému protivzdušnej obrany Patriot, ktorý je na Sliači umiestnená od marca.

„Ako sa hovorí, v ťažkej situácii poznáš priateľa. Aktuálna situácia bola vyvolaná protiprávnou inváziou ruských vojsk na Ukrajine. Práve preto bolo potrebné posilniť naše spôsobilosti, ktoré sme mali oslabené.

Vďaka našim partnerom z Nemecka, Holandska, Českej republiky a ďalším máme našu bezpečnosť ďaleko silnejšiu než predtým. Touto návštevou som im vyjadrila vďaku,“ vyjadrila sa prezidentka.

Ako informoval minister obrany SR Jaroslav Naď, na Sliači sú aktuálne umiestnené tri batérie systému protivzdušnej obrany Patriot. Vojaci NATO bývajú v ubytovni priamo na základni, ktorá súčasne prechádza rekonštrukciou, ale aj v stanovom tábore.

Časom by sa malo vybudovať i kontajnerové mestečko. Vojaci, ktorí sú dnes na Sliači, by tam mali zotrvať pol roka, šéf rezortu obrany však predpokladá, že ich pobyt bude trvať minimálne jeden rok.