Úvod Z DOMOVA Čaputová sa obáva o povolebnú budúcnosť slovenskej zahraničnej politiky a pomoc Ukrajine

Čaputová sa obáva o povolebnú budúcnosť slovenskej zahraničnej politiky a pomoc Ukrajine

Zuzana Čaputová a Petr Pavel. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila vzhľadom na aktuálne prieskumy voličských preferencií obavu o zahraničnopolitickú budúcnosť Slovenska či ďalšiu pomoc Ukrajine. Zároveň však verí v mobilizáciu demokratického spektra a možnosť vytvoriť vládu, ktorá udrží SR „na mape západnej civilizácie“. Uviedla to na mediálnom brífingu s českým prezidentom Petrom Pavlom.

„Z posledných prieskumov sa zdá, že extrémistické názory reprezentované konkrétnymi politikmi a politickými stranami, ako keby naberali jemne na sile. Ale chcem vidieť aj to B, a to je demokratické spektrum, a ich reálnu vôľu smerom k voľbám vytvoriť potenciálnu spoluprácu,“ načrtla Čaputová. Dodala, že momentálne je demokratické spektrum veľmi fragmentované.

V zahraničnej politike zastáva podľa Čaputovej Slovensko a Česko rovnaké pozície, čo sa týka dôležitosti ochrany princípov právneho štátu, ale aj dodržiavania medzinárodného práva. „Práve medzinárodné právo, ako je územná celistvosť a suverenita štátov, je veľmi razantne porušované a pošliapavané práve ruskou agresiou na Ukrajine.

Toto sú témy, ktoré aj formát V4 oslabujú, pretože je jasné, že v takýchto dôležitých veciach nemáme zhodu a rovnaký názor,“ uviedla. Potvrdila záujem pridať sa k aprílovej návšteve Pavla na Ukrajine.

Pavel vníma V4 skôr ako konzultačné fórum bez ambície dosiahnuť detailnú koordináciu v otázke zahraničnej alebo bezpečnostnej politiky, pričom môže poskytnúť priestor pre konzultácie v ekonomickej, obchodnej či kultúrnej oblasti. Podľa neho prichádza aj k rozširovaniu kooperácie napríklad v rámci B9 či Slavkovského formátu a privítal by spoluprácu s pobaltskými krajinami.