Úvod Politika Čaputová si berie do paláca marxistu a odborníka na vedecký komunizmus Leška

Čaputová si berie do paláca marxistu a odborníka na vedecký komunizmus Leška

Marián Leško. (Foto: archív)

Budúca prezidentka SR Zuzana Čaputová si do paláca vezme novinára Mariána Leška ako poradcu pre vnútornú politiku, enviromentalistu a predstaviteľa organizácie Greenpeace Juraja Rizmana, ktorý jej bude radiť v otázkach životného prostredia a občianskej spoločnosti a hovorcu jej bude robiť televízny moderátor Martin Strižinec. Mená prvých troch ľudí z jej tímu predstavila na sociálnej sieti. Postupne bude predstavovať ďalšie mená pre jej prioritné oblasti vrátane zástupcov a zástupkýň menšín.

„Veľmi si vážim, že moju ponuku na poradcu pre vnútornú politiku prijal Marián Leško, človek, ktorý pozná slovenskú politiku tak dobre ako málokto. Teším sa, že mojím hovorcom sa rozhodol stať Martin Strižinec, moderátor a novinár s bohatými skúsenosťami v mediálnej oblasti.

Tretím človekom, ktorého predstavujem, je Juraj Rizman, s ktorým máme za sebou dlhoročnú profesionálnu spoluprácu z Via Iuris a som rada, že bude zastrešovať tému životného prostredia a občianskej spoločnosti,“ uviedla Čaputová.

Osobu Čaputovej nového poradcu Mariána Leška však veľká časť verejnosti vníma kontroverzne. V súčasnosti politický komentátor týždenníka Trend, v minulosti pracoval pre denník Pravda, v inom období svojej kariéry bol jedným z hlavných propagandistov denníka SME, spolupracoval aj s Rádiom Slobodná Európa. Pôsobil v nadácii Zastavme korupciu a je autorom viacerých kníh o slovenskej politike, v ktorých sa venoval obdobiu tzv. mečiarizmu a kritike pronárodných slovenských vládnych garnitúr.

Leško pred rokom 1989 vyštudoval marxizmus a vedecký komunizmus, ktorý prednášal ako odborný asistent v Prešove. Od roku 1982 bol vysokým nomenklatúrnym kádrom bývalého režimu – redaktorom týždenníka Ústredného výboru KSS pre politiku, hospodárstvo a kultúru Nové slovo.

Po roku 1989 prešiel školením v USA, po ktorom sa z neho stal politický komentátor v službách antikomunizmu a neoliberalizmu, svoju ponovembrovú pravicovosť pravidelne predvádza aj na televíznej obrazovke, najnovšie v relácii TV JOJ Sedem.

Zuzana Čaputová bude inaugurovaná za prezidentku SR 15. júna. Vtedy by už mal byť jej tím kompletný. (Foto: archív)