Úvod Z DOMOVA Čaputová vymenovala šesť sudcov ústavného súdu, Procházka neuspel

Čaputová vymenovala šesť sudcov ústavného súdu, Procházka neuspel

Foto: archív

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala chýbajúcich sudcov Ústavného súdu SR, čím sa súd skompletizoval. Celkovo vyberala z pätnástich kandidátov zvolených parlamentom. Vymenovať musela šiestich sudcov. Medzi kandidátmi boli aj známe mená ako napríklad končiaca šéfka najvyššieho súdu Daniela Švecová, bývalý politik Radoslav Procházka či poslankyňa Edita Pfundtnerová.

Napokon sa rozhodla vymenovať týchto šesť sudcov: Libor Duľa, Ladislav Duditš, Peter Straka, Miloš Maďar, Martin Vernarský a Rastislav Kaššák. Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest, fungoval tak chvíľu iba so štyrmi sudcami. Parlament mal zvoliť 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

Plénum vyberalo kandidátov na niekoľko pokusov počas viacerých mesiacov. Finálny počet poslanci dovolili v piatej voľbe na septembrovej schôdzi parlamentu. Niekoľko sudcov vymenoval už predchádzajúci prezident Andrej Kiska, predsedom súdu sa stal Ivan Fiačan. Po vymenovaní zvyšných sudcov prezidentkou Čaputovou má ústavný súd už všetkých 13 sudcov.