Úvod ZO ZAHRANIČIA Čaputová zrejme generálnou tajomníčkou NATO nebude, horúcou kandidátkou má byť von der...

Čaputová zrejme generálnou tajomníčkou NATO nebude, horúcou kandidátkou má byť von der Leyenová

Ursula von der Leyenová a Zuzana Čaputová. (Foto: Facebook Zuzany Čaputovej)

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová je horúcou kandidátkou na post novej generálnej tajomníčky Severoatlantickej aliancie. S odvolaním sa na diplomatický zdroj to napísal britský bulvárny denník  The Sun.

Viacero členských krajín NATO podľa novín navrhuje, aby von der Leyenová prevzala vedenie vojenskej organizácie v októbri tohto roka. Očakáva sa, že súčasný generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg skončí svoje pôsobenie vo funkcii podľa plánu v októbri. Jeho mandát predĺžili trikrát a na tomto poste je celkovo už takmer deväť rokov.

Britské zdroje pre The Sun tiež uviedli, že Londýn by zrejme vymenovanie von der Leyenovej vetoval pre jej slabé výsledky na poste nemeckej ministerky obrany, kde pôsobila pred nástupom do funkcie šéfky eurokomisie.

Nemecké noviny Welt am Sonntag nedávno informovali, že k popredným kandidátom na Stoltenbergovho nástupcu v súčasnosti patria španielsky premiér Pedro Sánchez a britský minister obrany Ben Wallace.

Americký denník The New York Times v novembri minulého roka zasa menoval ako jednu z možných kandidátok na funkciu šéfky NATO prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú. Jej funkčné obdobie však končí až v roku 2024 a podľa zdrojov z prostredia prezidentskej kancelárie bude na post hlavy štátu opätovne kandidovať.