Úvod ZO ZAHRANIČIA Čaputovej faux pas: Jej oficiálna návšteva Švajčiarska nebola “historicky prvá”

Čaputovej faux pas: Jej oficiálna návšteva Švajčiarska nebola “historicky prvá”

Prezidentka Zuzana Čaputová s jej švajčiarskym náprotivkom Ignaziom Cassisom. Slovenská prezidentka absolvovala svoju návštevu vo Švajčiarsku s delegáciou zástupcov slovenských univerzít, výskumných inštitúcií a inovatívnych spoločností. (Foto: Facebook Zuzany Čaputovej)

Prezidentke SR Zuzane Čaputovej mnohí politici a politickí analytici vyčítajú, že nie je autentickou štátničkou. Do funkcie bola podľa nich dosadená liberálnymi kruhmi ako produkt politického marketingu a mainstreamových médií, jej kroky v značnej miere ovplyvňuje veľvyslanectvo USA a bez zboru poradcov by nebola schopná svoj post samostatne vykonávať.

Tieto tvrdenia nepriamo potvrdzuje nedávny prípad, keď odovzdala štátne vyznamenanie in memoriam ľuďom, o ktorých nič nevedela, neskôr sa za ich ocenenie ospravedlnila a z omylu podľa médií obvinila svojich poradcov z prezidentskej kancelárie.

Najnovšie prezidentka svoju oficiálnu návštevu Švajčiarska v dňoch 19. – 21. mája označila na sociálnej sieti za “historicky prvú”, hoci to nezodpovedá skutočnosti. Toto tvrdenie prezentovala aj webová stránka kancelárie prezidenta a prevzali ho aj médiá a spravodajské agentúry.

Čaputovej tvrdenie prevzali aj mainstreamové médiá a spravodajské agentúry. (Reprodukcia: webnoviny.sk)

Historicky prvú oficiálnu návštevu prezidenta SR vo Švajčiarsku v skutočnosti absolvoval v dňoch 9. – 11. septembra 2012 Ivan Gašparovič. Slovenského prezidenta, sprevádzaného ministrom zahraničných vecí Miroslav Lajčákom a skupinou podnikateľov a zástupcov vedeckej obce, prijala vtedajšia švajčiarska prezidentka Eveline Widmer-Schlumpfová.

Obe hlavy štátu sa zúčastnili i galakoncertu opernej divy Edity Gruberovej. Gašparovič tiež rokoval s predsedom švajčiarskeho parlamentu Hansom Altherrom, vystúpil s príhovorom v tamojšej Rade OSN pre ľudské práva a rovnako ako Čaputová navštívil so svojou delegáciou aj sídlo Európskej organizácie pre jadrový výskum – CERN.

Článok v online vydaní denníka Nový Čas z 9. septembra 2012. (Reprodukcia: internet)