Úvod ZO ZAHRANIČIA Čaputovej udelili v Nemecku Cenu cisára Otta za presadzovanie právneho štátu, mieru...

Čaputovej udelili v Nemecku Cenu cisára Otta za presadzovanie právneho štátu, mieru a slobody

Foto: archív

Prezidentke SR Zuzane Čaputovej udelili Cenu cisára Otta. V nemeckom Magdeburgu si ocenenie za mimoriadny prínos k procesu európskej integrácie prevzala za svoju “proeurópsku orientáciu a odhodlanie presadzovať právny štát, mier a slobodu”.

„Cena, ktorú ste mi udelili, nám pripomína dôležitosť európskej spolupráce, ako projektu, založeného na mierových a demokratických hodnotách,“ zvýraznila slovenská prezidentka v príhovore v magdeburskej katedrále počas slávnostnej ceremónie.

Poukázala na to, že v poslednom období, keď je Európa konfrontovaná s viacerými súbežnými krízami i efektom ruskej vojny na Ukrajine, je obrana mieru i demokracie o to dôležitejšia.

Rovnako sa podľa nej v týchto časoch zvýrazňuje dôležitosť rozhodnosti i zásadovosti demokratických politikov. „Demokracia si žiada lídrov, ktorí vidia svoje poslanie ako službu ľuďom, nechcú byť gladiátormi, ktorí túžia získať moc nad druhými,“ upozornila.

Vyzvala zároveň na aktívnu obranu proti nástrahám a šíreniu extrémizmu. „V obrane demokracie musia byť demokrati odvážni a rezolútni,“ vyhlásila v súvislosti s pozornosťou, ktorú je potrebné venovať zásadným pilierom demokracie, ako deľba moci, zákonnosť a ochrana ľudských práv.

Zvýraznila však aj dôležitosť obrany demokracie v prostredí sociálnych médií. „Demokracia neznamená presadzovanie vlastných práv na úkor práv iných,“ pripomenula. Za zásadnú označila dôležitosť vyspelej občianskej spoločnosti, schopnej kritického myslenia, empatie a rešpektu k druhým.

Kultúrna nadácia cisára Otta udeľuje Cenu cisára Otta od roku 2005 v dvojročných intervaloch. V minulosti sa jej laureátmi stali napríklad bývalý nemecký prezident Richard von Weizsäcker, bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová či rumunský prezident Klaus Johannis.

Zuzana Čaputová sa na návšteve Magdeburgu stretla aj s predstaviteľmi samosprávy mesta i zástupcami spolkovej krajiny Sasko-Anhalstko, na plenárnom rokovaní sa spolu s ňou zúčastnili aj ministri hospodárstva a školstva Peter Dovhun a Daniel Bútora. Prezidentka sa tiež stretla s krajanmi žijúcimi v Nemecku.