Úvod Z DOMOVA Čarnogurský: Rusko a Čína pomáhajú členskému štátu EÚ, ktorá proti nim vedie...

Čarnogurský: Rusko a Čína pomáhajú členskému štátu EÚ, ktorá proti nim vedie sankcie

Ján Čarnogurský. (Foto: Michaela Kolimárová)

Podľa bývalého premiéra a ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského je pozoruhodné sledovať kroky niektorých krajín v súvislosti s pomocou európskym štátom výrazne postihnutým koronavírusom. Najvýraznejšia pomoc totiž v posledných dňoch prichádza z oblastí, s ktorými Európska únia neudržiavala práve najlepšie diplomatické vzťahy.

Čarnogurský sa vyjadril aj k novej vláde Igora Matoviča. Podľa skúseného politika treba dať tejto zostave určitý čas. „Ak nie sto dní, aspoň desať na oboznámenie sa s vládou. Nastúpila v komplikovanom období. Dúfajme, že nezačne kritikou všetkého, čo urobila predchádzajúca vláda. Stúpajúci počet nakazených koronavírusom by ju rýchlo usvedčil.“

Šéf Slovensko-ruskej spoločnosti podotkol, že najviac postihnutým krajinám EÚ sa rozhodlo podať pomocnú ruku napríklad Rusko. „Taliansko požiadalo Rusko o pomoc a Rusko ju Taliansku poskytuje. Veď to by mala byť prvoradá povinnosť Európskej únie, a tá nič. Rusko poslalo zdravotnícky materiál, ale aj lekárov a zdravotné sestry.

Poslalo to Taliansku, ktoré spolu s EÚ uplatňuje proti Rusku sankcie. Aj Čína poslala do Talianska zdravotnícku pomoc. Oba štáty, nad ktorými Európska únia ohŕňa nos, vedie proti nim sankcie (proti Číne už ani neviem prečo, asi preto, že americký pán európskemu psíkovi prikázal),“ uviedol Čarnogurský.

„S akým morálnym znamením Európa prijme pomoc od Ruska a Číny a zároveň bude pokračovať v sankciách proti obom štátom? Ak bude Slovensko nakoniec odkázané na zdravotnícku pomoc od Ruska, ale nová vláda bude chcieť postaviť na Slovensku americké základne proti Rusku, budem odkazovať do Ruska, aby nám nijakú pomoc neposkytlo,“ dodal v komentári na sociálnej sieti Čarnogurský s tým, že dosiaľ najväčšou obeťou koronavírusu je Európska únia.