Úvod ZO ZAHRANIČIA Časť Austrálie vyhlásila pre požiare stav núdze. Zhorela už oblasť väčšia ako...

Časť Austrálie vyhlásila pre požiare stav núdze. Zhorela už oblasť väčšia ako Slovensko

Foto: archív

Z juhovýchodu Austrálie úrady pre rozsiahle požiare evakuujú tisíce ľudí, po krátkom ochladení totiž prišli vysoké teploty a silný vietor. Štát Nový Južný Wales vyhlásil stav núdze. Oheň v oblasti zúri už niekoľko týždňov.

„Prioritou je boj s ohňom a evakuácia, ľudí treba dostať do bezpečia,“ citovala agentúra Reuters austrálskeho premiéra Scotta Morrisona. „Časti Viktórie aj Nového Južného Walesu oheň úplne zničil, ľudia prišli o elektrinu aj možnosti komunikácie,“ dodal Morrison.

Chladnejšie počasie na prelome roka pomohlo hasičom v boji s požiarmi, ľudia si mohli doplniť zásoby potravín a vody. Pri supermarketoch a na benzínových pumpách sa vytvorili rady, na znovuotvorených diaľniciach vysoké počty presúvajúcich sa ľudí spôsobili dopravné zápchy. Teploty však opäť presahujú 40 stupňov Celzia. Na Silvestra požiare uväznili tisíce turistov i miestnych na plážach.

Podľa úradov oheň v štátoch Viktória a Nový Južný Wales za posledný týždeň zničil 381 domov a spôsobil početné výpadky elektriny, telefonického spojenia a internetu. Úrady v Novom Južnom Walese turistom nariadili opustiť približne 250 kilometrov veľkú oblasť pozdĺž obľúbeného južného pobrežia. Podľa oblastného ministra pre dopravu Andrewa Constance je to „najväčší hromadný presun ľudí z regiónu, aký štát kedy zažil“.

Austrália v letných mesiacoch zápasí s požiarmi každoročne, ich skorý nástup a rozsah z nich však podľa úradov teraz urobil tie najhoršie zaznamenané. Zhorelo zhruba päť miliónov hektárov pôdy, čo je oblasť väčšia ako Slovensko, najmenej 17 ľudí zomrelo a zničených bolo vyše 1 300 domov.