Úvod Veda & Tech Cédečka majú 35 rokov, z trónu ich zosadil formát mp3

Cédečka majú 35 rokov, z trónu ich zosadil formát mp3

Foto: archív

Pred 35 rokmi bol v nemeckej továrni neďaleko Hannoveru po rokoch vývoja vyrobený prvý kompaktný disk. Vznikol v spolupráci firiem Sony a Philips. Spoločnosti pracovali na vývoji digitálneho média, schopného uložiť a reprodukovať hudbu, od 70. rokov 20. storočia. Jeho definitívna podoba sa dostala na svetlo sveta v roku 1982.

Podľa pôvodného zámeru sa malo na disk zmestiť 60 minút záznamu, nakoniec sa však z iniciatívy firmy Sony jeho kapacita zvýšila na 74 minút. Na cédečko sa tak zmestila napríklad celá Beethovenova Deviata symfónia. Postupne sa začali vyrábať disky 80- a viacminútové.

Cédečko znamenalo významný posun od analógových technológií k digitálnym. Oproti klasickej vinylovej platni sa vďaka bezdotykovému snímaniu záznamu pomocou laseru fyzicky neopotrebúvalo a časom nevydávalo praskavé zvuky. Keď sa v novembri 1982 dostalo na pulty predajní, kupujúci si mohli vybrať zo 150 rôznych titulov. Nechýbal medzi nimi napríklad album The Visitors od skupiny ABBA. Disky bolo možné prehrávať na CD prehrávači Sony CDP-101, ktorý v tých časoch stál približne tisíc dolárov.

Hoci si kompaktné disky získavali priaznivcov po celom svete, vydavateľstvá spočiatku predávali nahrávky svojich interpretov súbežne aj na vinylových platniach a MC kazetách. Dire Straits boli prvou kapelou v histórii popmusic, ktorá vydala svoj nový album výlučne na CD nosiči. Výsledkom bol prvý disk s predajom prevyšujúcim milión kópií. Počas ďalších 20 rokov sa predalo vyše 200 miliárd cédečiek.

Foto: archív
CD nosič bol v roku 2015 ocenený ako najhodnotnejší inovatívny prínos spoločnosti Philips. (Foto: archív)

Postupne sa objavili disky schopné prehrávať video, zvuk, animácie a ďalší interaktívny obsah. V roku 1994 malo premiéru video CD, pôvodne zamýšľané na nahrávanie koncertov, karaoke a na prenos interaktívnych hier pre deti. Rýchlo ho však porazil populárnejší nosič s väčšou kapacitou dát – DVD.

O tri roky prišlo na trh prepisovateľné CD, nazvané CD-RW, ktoré inšpirovalo neskorší vznik prepisovateľných dévedečiek. Možnosť nahrávať a mazať audiovizuálny záznam a počítačové dáta si zachovala aj vysokokvalitná technológia Blu-ray, ktorá sa v roku 2002 stala nástupcom DVD.

Cédečká si však ako zvukové nosiče s vynikajúcim zvukom štúdiovej kvality dlho dokázali udržať popularitu. Až s príchodom nového milénia ich z trónu zosadil nový praktický zvukový formát mp3, spojený s rýchlym rozvojom internetu.

Výrobcovia postrehli pokles predaja CD platní už v roku 2003. Tento trend nepochybne urýchlil aj šéf firmy Apple Steve Jobs, ktorý zrealizoval myšlienku centralizovaného virtuálneho obchodu, kde si používatelia mohli hudbu kúpiť a stiahnuť priamo do počítača.

Napriek tomu sa cédečká stále úspešne predávajú na celom svete, aj keď to už ani zďaleka nie sú také množstvá, ako v časoch ich najväčšej slávy. Pre milovníkov hudby má CD stále svoje čaro ako umelecký produkt s originálnym obalom či nápaditým bookletom a dáva im pocit fyzického vlastníctva svojich obľúbených nahrávok. Nehovoriac o kvalite, pretože náročnejších poslucháčov neuspokojuje nižšia kvalita zvuku komprimovanej mp3-ky, v ktorej z dôvodu úspory miesta chýbajú niektoré frekvencie.

Takže aj keď najlepšie roky má CD nosič za sebou, rozhodne neumiera. A nie je vylúčené, že po rokoch zažije z nostalgie jeho prívržencov svoju renesanciu, akej sme dnes svedkami pri vinylových platniach…