Úvod ZO ZAHRANIČIA Cena americkej ropy WTI skolabovala. Jej kupujúci dostane zaplatené

Cena americkej ropy WTI skolabovala. Jej kupujúci dostane zaplatené

Foto: archív

Cena americkej ropy WTI skolabovala a prvýkrát v histórii sa dostala do negatívneho teritória. Májový kontrakt na ropu WTI padol o vyše 120 percent na -3,70 USD (-3,41 eura) za barel (159 litrov). Taká situácia, aby sa prepadla do záporných hodnôt, tu ešte nikdy v histórii nebola.

Obchodníci sa boja strmého zníženia dopytu pre pandémiu nového koronavírusu. Takisto hrozí, že kapacity ropných zásobníkov v USA sa čoskoro naplnia, pričom do USA mieri veľké množstvo ropy. Producenti sa síce dohodli na výraznom obmedzení ťažby, to sa však nezrealizuje dostatočne rýchlo, aby zabránilo obrovskému prebytku ponuky v najbližších týždňoch.

Najviac sa to dotklo kontraktu s dodávkou v najbližšom mesiaci. Obchodníci, ktorí by normálne nemali problém presunúť exspirujúci kontrakt na ďalší, nedokázali nájsť nikoho, kto by ho kúpil a prevzal fyzickú dodávku. „Nikto v tejto chvíli nechce a ani nepotrebuje ropu,“ uviedol analytik firmy Price Futures Group Phil Flynn.

Rafinérie, zásobníky aj tankery sú plné a ropu niet kde uskladniť. Obchodníci ju nemajú kam uskladniť ani komu predať. Podľa odhadov klesol záujem o ropu približne o tretinu, čo je viac ako 30 miliónov barelov ropy denne. Je za tým predovšetkým prudký pokles cestovania. Nadbytok tak tlačí cenu ropy nadol, pričom americká ropa WTI klesá na viac ako 20-ročné minimá.