Úvod Ekonomika Ceny bytov stúpajú na celom Slovensku

Ceny bytov stúpajú na celom Slovensku

Foto: archív

Ľudí, ktorí rozmýšľajú nad vlastným bývaním, nepotešia vyššie ceny bytov. Pocit, že byty sú čoraz drahšie, síce oficiálne štatistiky nepotvrdili, ale viaceré realitné kancelárie sa zhodujú na miernom raste cien. Slovákov však vyššia investícia do nehnuteľnosti neodrádza a často kupujú aj byty, ktoré ešte ani nie sú postavené.

Zdražovanie sa najvýraznejšie prejavuje pri dvoj- a trojizbových bytoch, o ktoré je na trhu stále najväčší záujem. Kým v minulom roku stál napríklad štvorcový meter v Bratislavskom kraji podľa NBS priemerne 1 638 eur, v súčasnosti je to už 1 680.

Ceny bývania však nešli hore len v hlavnom meste, ale aj v ostatných regiónoch. „Kým na začiatku roka sme predali jednoizbový byt s rozlohou 30 štvorcových metrov po kompletnej rekonštrukcii za 28-tisíc eur, v auguste sme byt podobného typu predávali už za 30-tisíc eur,“ hovorí Dušan Stančík, riaditeľ realitnej kancelárie RE/MAX Reality Brokers v Martine.

Zarážajúce sú najmä cenové rozdiely v jednotlivých krajoch. Kým v Bratislave sa priemerná cena bývania pri nových projektoch pohybuje v rozmedzí od 1 900 do 2 000 eur za štvorcový meter, v Martine je to pri novostavbách od 1 050 do 1 250 eur za štvorcový meter.

Len na porovnanie, v Košiciach vychádza štvorcový meter na 1 000 až 1 100 eur za predpokladu, že klienti majú záujem o byty v pôvodnom stave na najvyhľadávanejších sídliskách. Pri zrekonštruovaných bytoch sú však ceny v rozpätí 1 200 až 1 400 eur za štvorcový meter.

Foto: archív
Foto: archív