Úvod Z DOMOVA Ceny plynu budú podľa Matoviča veľký problém: nemožno ich zastropovať

Ceny plynu budú podľa Matoviča veľký problém: nemožno ich zastropovať

Foto: Pavel Kapusta

Ceny plynu budú veľký problém, ktorý budeme riešiť. Vicepremiér, šéf rezortu financií Igor Matovič a predseda vládneho OĽaNO to povedal v rozhlasovej diskusnej relácii RTVS. Vyhlásil, že v prípade plynu nebude možné zastropovať ceny pre domácnosti tak, ako pri elektrickej energii.

„Pri plyne nevieme ísť úplne touto logikou. Bude to veľký problém, ktorý budeme riešiť,“ povedal Matovič. Zopakoval, že ho mrzí prístup prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá vetovala tzv. protiinflačný balík. „Zrejme z pomsty sa rozhodla sabotovať pomoc rodinám,“ uviedol.

Poslanec NR SR a člen strany Hlas-SD Erik Tomáš reagoval, že ide o opatrenie, ktoré je určené len pre určitú skupinu ľudí. „Pani prezidentka vníma, že tento balík nie je protiinflačný,“ dodal. Nezaradení z Hlasu-SD sú podľa jeho slov ochotní rokovať o podpore. Podmienkou je však rozšírenie pomoci o mimoriadnu valorizáciu starobných dôchodkov a životného minima.

Šéf rezortu financií to považuje za alibizmus. „Nechcem pristúpiť na argumentáciu, že len keď budeme rokovať s ĽSNS, tak balík prejde. Sme parlamentná demokracia a parlament sa rozdeľuje jedinou čiarou. Sú poslanci, ktorí chcú podporiť rodiny a tí, ktorí bojujú proti pomoci rodinám,“ povedal Matovič.

Hlas-SD podľa Tomáša pripravuje vlastný poslanecký návrh na zvýšenie platu učiteľov. Na margo sporov medzi Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom povedal, že pri nich vždy trpí nejaká skupina obyvateľov. Teraz sú to učitelia.

Hlas by podľa Matoviča mohol svoj návrh na zvýšenie platov pre učiteľov predložiť najskôr na septembrovú schôdzu. Platný by bol najskôr v novembri, a to bude učiteľom „platné ako mŕtvemu zimník“. Lepšiu cestu vidí v opätovnom predkladaní svojho návrhu na rokovania vlády. SaS, ktorá návrh blokuje, sa podľa ministra musí nakoniec zlomiť.

„Čo pomôže učiteľom, keď to budete stále predkladať a Sulík vetovať?“ opýtal sa Tomáš. Hoci Hlas nemá v parlamente väčšinu, návrh predloží. „Keď ste im to vy sľúbili, my budeme plniť váš sľub,“ dodal. Na mimoriadnej schôdzi NR SR bude Hlas-SD hlasovať za odvolanie Sulíka. Poslanci OĽaNO budú podľa Matoviča pri hlasovaní slobodní.