Úvod Z DOMOVA Ceny plynu pre domácnosti sa v budúcom roku zvýšia o 34 až...

Ceny plynu pre domácnosti sa v budúcom roku zvýšia o 34 až 59 percent, oznámil Sulík

Richard Sulík. (Foto: archív)

Ako na pôde NR SR oznámil minister hospodárstva Richard Sulík, ceny zemného plynu od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) pre domácnosti vzrastú od začiatku budúceho roka o 34 až 59 percent.

Nižšiu sumu si podľa neho priplatia odberatelia, ktorí od augusta do konca roka uzatvoria s SPP štvorročnú zmluvu, a vyšší nárast platí pre domácnosti, ktoré budú mať jednoročný kontrakt. „Keď zákazník uzavrie zmluvu na štyri roky, vzrastie cena plynu pre domácnosti o 20 percent, plus inflácia, ktorá predstavuje 12 percent,” povedal Sulík.

Ako pokračoval, zo súčasnej ceny 43 eur za megawatthodinu vrátane prepravy, distribúcie a DPH vzrastie koncová cena pre zákazníkov na 57 eur. V ďalších rokoch kontraktu by sa cena mala zvyšovať už iba o infláciu.

Druhá možnosť je dohodnúť odber iba na jeden rok, ak odberateľ očakáva, že sa cena plynu po čase výraznejšie zníži, a nechce podpísať zmluvu na štyri roky. V tom prípade sa mu zvýši cena plynu o 42 percent, plus o infláciu.

Minister očakáva, že inflácia na súčasnej výške okolo 12 percent vydrží aj počas nasledujúcich dvoch až troch rokov a na konci štvorročného zmluvného obdobia by mala klesnúť na šesť percent.