Úvod Z DOMOVA Ceny potravín rapídne stúpajú pre neschopnosť vlády, tvrdí Smer

Ceny potravín rapídne stúpajú pre neschopnosť vlády, tvrdí Smer

Foto: archív

Pre neschopnosť súčasnej vlády a pre nezáujem bývalého aj súčasného vedenia agrorezortu rapídne stúpajú ceny potravín. Sen o potravinovej sebestačnosti sa Slovensku vzďaľuje. V mediálnom vyhlásení to uviedol šéf mediálneho oddelenia a hovorca strany Smer–SD Ján Mažgút.

„Ministri pôdohospodárstva Ján Mičovský a Samuel Vlčan spoločne s vládou neboli schopní pomôcť slovenským potravinárom a pôdohospodárom. Nijaká covidová pomoc, nijaké dotácie na protipandemické opatrenia. Nič,“ vyhlásil Mažgút.

Poznamenal, že keď EÚ ponúkla Plán obnovy a odolnosti a s ním miliardové formy pomoci, slovenskí potravinári a pôdohospodári verili, že je to ich jedinečná šanca. „Verili v zvýšenie potravinovej sebestačnosti, zvýšenie konkurencieschopnosti.

Verili Mičovského slovám, že z plánu obnovy pre nich vybojuje jednu miliardu eur. Mali nádej, že po pandemickej katastrofe, ktorá mnohých položila na kolená, sa opäť pozviechajú,“ dodal hovorca.

Plán obnovy bol podľa Smeru-SD pre agrorezort veľkým fiaskom. „V pláne obnovy svieti pri kolónke pôdohospodárstvo a potravinárstvo jedna veľká nula. Lebo minister Mičovský, ktorého nominovalo vládne OĽANO, si dovolil kritizovať Igora Matoviča za plagiátorstvo.

Stačilo vysloviť nevinnú kritiku a rezort pôdohospodárstva si to odniesol ako odplatu,“ uviedol Mažgút. Zdôraznil, že poľnohospodári a potravinári sú v štrajkovej pohotovosti a nik sa tomu ani nečuduje. „Najhoršie je, že sa tomu už ani nikto nevenuje.“

„Dnes sme svedkami nekontrolovaného zvyšovania cien. Začalo sa to energiami, plynom a pokračuje to cenami potravín, o takmer 20 percent, čo sme tu ešte niky nemali,“ upozornil Mažgút. „Hneď pri prvých správach o zvyšovaní cien na svetových trhoch sme vládu varovali.

Už dlho chceme hovoriť o krokoch, ktoré treba podniknúť, ktoré má vláda pripravené. Chceli sme vedieť, aké majú plány. Čo by sme inak robili my? Pri potravinách by to boli tvrdé rokovania s reťazcami, ktoré by mali pri miliardových ziskoch prejaviť solidaritu so zákazníkmi. Počúvame len výhovorky ministra, že rokovať o cenách sa nedá,“ pokračoval hovorca Smeru.

Ďalšími krokmi by podľa Mažgúta boli opatrenia, ktoré Smer tiež vláde navrhoval. „Zelená nafta aj pre potravinárov, zvýhodnené úvery cez Slovenskú záručnú rozvojovú banku, zníženie cien energií, úprava daňovo-odvodového zaťaženia,“ dodal Mažgút.