Úvod ZO ZAHRANIČIA Černobyľ spravil z litovskej elektrárne turistickú atrakciu

Černobyľ spravil z litovskej elektrárne turistickú atrakciu

Foto: archív

Úspešná televízna miniséria Černobyľ o katastrofe atómovej elektrárne spravila z priestorov v Litve, kde sa seriál nakrúcal, netradičnú turistickú atrakciu. Sovietske vedenie v kritických mesiacoch po havárii poslalo do Černobyľu odhadom sedemtisíc Litovčanov. Zaradili sa medzi likvidačnú čatu zloženú z ľudí pochádzajúcich z celého bývalého Sovietskeho zväzu.

Miniséria nominovaná na 19 cien Emmy zobrazuje dianie bezprostredne po havárii: rozsiahlu operáciu likvidácie aj vyšetrovanie katastrofy. ​Skupiny zahraničných návštevníkov si teraz môžu prejsť miesta nakrúcania a tiež litovskú jadrovú elektráreň Ignalina. Predtým, ako ju pred desiatimi rokmi vyradili z prevádzky, v nej fungoval rovnaký typ reaktorov ako v Černobyle.

Foto: archív

Jadro v elektrárni je aj v súčasnosti silne rádioaktívne. Je skryté pod sedemmetrovou ochrannou vrstvou, po ktorej dnes chodia turisti. Na konci prehliadky prejde každý návštevník kontrolou radiácie. ​Po odvysielaní seriálu sú prehliadky rezervované až do januára 2020, a to aj napriek tomu, že bývalá elektráreň pre vysoký záujem zdvojnásobila kapacitu pre exkurzie.

Prehliadky sa konajú aj vo Fabijoniškėsi. V tejto štvrti litovského hlavného mesta Vilnius sa nakrúcali scény z mesta Pripjať, kde bývali zamestnanci černobyľskej elektrárne a ktoré sa neskôr stalo zakázanou zónou. ​Päťdielna americko-britská miniséria Černobyľ mala premiéru na obrazovkách HBO 7. mája tohto roku.