Úvod ZO ZAHRANIČIA Česi by chceli mať v Prahe Letisko Karla Gotta

Česi by chceli mať v Prahe Letisko Karla Gotta

Foto: archív

Praha hľadá vhodné miesto, ktoré by pomenovala po zosnulom spevákovi Karlovi Gottovi. Zvažuje okrem iného mosty, námestia či ulice. Z iniciatívy primátora českého hlavného mesta Zdeňka Hřiba sa tým zaoberá mestská miestopisná komisia. Medzi návrhmi je pomenovanie mosta pri Slovanskom ostrove či vybudovanie fontány.

Na sociálnych sieťach sa však objavili návrhy od spevákových fanúšikov premenovať pražské Letisko Václava Havla na Letisko Karla Gotta. Vznikla online petície, pod ktorú sa už podpísali tisícky ľudí.

„Je to národný umelec uctievaný celým národom, známy aj v zahraničí, šíril našu kultúru po celom svete. Bol apolitický, pracovitý a úprimný človek s nadaním,“ uvádza autor petície Vladimír Kerk. Žiada, aby návrh prerokovali poslanci na najbližšom rokovaní českého parlamentu. Rovnakú myšlienku verejne vyslovil aj Tomáš Grygar, právny expert českého hnutia občanov Trikolóra, ktoré nedávno založil Václav Klaus mladší.

V čitateľskej online ankete českého spravodajského servera iDNES.cz jednoznačne vyhráva návrh pomenovať po Karlovi Gottovi pražské letisko. Ako ďalšie možnosti boli čitateľom ponúknuté námestie, most, ulica, fontána, mesto a obchodné centrum.

Na sociálnej sieti uverejnil Grygar status, v ktorom napísal: “RIP Majstre. Je čas na premenovanie: Karel Gott International airport Prague. Karel Gott, to bola skutočná elita národa.“

Od svojho založenia nieslo letisko desaťročia názov Praha-Ruzyně podľa lokality, kde sa nachádza. Po smrti Václava Havla silnel politický tlak na jeho premenovanie po bývalom československom a českom prezidentovi. Nakoniec sa tak stalo v roku 2012 na základe výzvy režiséra a filmového podnikateľa slovenského pôvodu Fera Feniča.

Reprodukcia: internet