Napätie v Českej republike stúpa. Môžu za to najmä utečenecké kvóty, nariadené Európskou úniou. Kým Slovensko chystá na EÚ žalobu, Česká republika stiahla chvost a ustupuje. Občanom Českej republiky sa to však nepáči a začínajú konať.

Za vystúpenie z únie
Hnutie Tomia Okamuru Sloboda a priama demokracia naštartovalo petíciu za referendum o vystúpení z Európskej únie, ktorú podpísalo už vyše 53-tisíc ľudí.

„Žiadame parlament Českej republiky, aby prijal ústavný zákon, umožňujúci občanom Českej republiky rozhodnúť v referende o vystúpení Českej republiky z Európskej únie,“ píše sa v petícii.

Spevák a pretekár Daniel Landa verejne vyzval českú vládu, aby podporila Slovákov v pokuse o zachovanie národnej nezávislosti.

LANDA ŽIADA, ABY SA PREDSTAVITELIA KRAJINY SNAŽILI ZJEDNOTIŤ V4 A VYTRVAŤ V TAKOM POSTOJI, ABY VLÁDA NAD KRAJINOU ZOSTALA V RUKÁCH TAMOJŠÍCH ĽUDÍ.

Foto: SITA
Daniel Landa. (Foto: SITA)

Europoslanec a predseda Strany slobodných občanov Petr Mach tvrdí, že ak bude únia trvať na kvótach, jediným riešením je vystúpenie Českej republiky z EÚ: „Je to diktát EÚ. Kvóty si nesmieme nechať vnútiť. Vláda musí podať žalobu na Európsky súdny dvor.“

Bez štipky hrdosti
Trpezlivosť stratili aj obyvatelia a začali sa vyhrážať poslancom, zatiaľ prostredníctvom sociálnych sietí. „Česká mentalita bez štipky hrdosti ma začína unavovať. Podriaďovanie sa rozhodnutiam ostatných o nás tu už raz bolo. vtedy nás to stálo Sudety. Kam to zájde teraz?“ sťažuje sa jeden z občanov na facebookovom profile Bohuslava Sobotku.

NA INTERNETE SA OBJAVUJÚ AJ VYHRÁŽKY V PODOBE DEFENESTRÁCIE.

„Je rok 2015 a ľud je nahnevaný. Možno bude ďalšia defenestrácia, ktorá bola vždy v rokoch s číslom 18 na konci. Taký rok sa blíži. Zradili ste ČR, medzi Mníchovom 1938 a Bruselom 2015 nie je rozdiel.

Diktát ako diktát, toto nie je demokracia. Bojíte sa referenda, však? Božie mlyny melú pomaly, ale isto. A náš pivný národ sa tiež vie zdvihnúť od rečí pri pive a ísť do ulíc…“ napísal Sobotkovi na Fecbooku ďalší nespokojný Čech.

Foto: Michaela Kolimárová
Hnutie Tomia Okamuru Sloboda a priama demokracia vyhlásilo petíciu za referendum o vystúpení z Európskej únie. (Foto: Michaela Kolimárová)