Úvod ZO ZAHRANIČIA Česi poškodzujú pamätníky Červenej armády, v ktorej bojovalo aj mnoho Ukrajincov

Česi poškodzujú pamätníky Červenej armády, v ktorej bojovalo aj mnoho Ukrajincov

Foto: archív

Česi v reakcii na vojenský konflikt na Ukrajine poškodzujú pomníky padlým vojakom Červenej armády z obdobia 2. svetovej vojny. Nápisy či farby ukrajinskej vlajky sa objavili v Brne či v Kuřimi.

V meste Přibyslav sa magistrát pre opakované vandalstvo rozhodol sochu červenoarmejcov dočasne uschovať do depozitára. Čoskoro po začiatku vojnového konfliktu ju zakryla ukrajinská vlajka, aby vzápätí zmizla. Sochu do nej niekto zahalil opakovane, zničil aj ochranný obal, do ktorého ju mesto zabalilo.

Pomník vojakom Červenej armády neznámy páchateľ posprejoval aj v Kuřime. „Socha zatiaľ zostane na mieste. Myslíme si totiž, že vandalstvo nemôže zmeniť dejiny,“ uviedol starosta Drago Sukalovský. Na pamätník červenoarmejca na Moravskom námestí v Brne zasa ktosi namaľoval srdce v ukrajinských farbách.

Podľa vojenského historika Eduarda Stehlíka si však ľudia vyberajú na vyjadrenie svojich názorov na Rusko zlý terč – v Červenej armáde totiž bojovalo aj mnoho Ukrajincov. Historik tvrdí, že Červenú armádu nemožno zamieňať so súčasnou ruskou armádou.

„Každý, kto niečo také urobí, by si mal uvedomiť, že celý rad pomníkov alebo vojnových hrobov, ktoré sú na území Českej republiky, je venovaný vojakom Červenej armády, z ktorých významnú časť tvorili Ukrajinci, teda starí otcovia tých, ktorí tam teraz bojujú proti ruským vojskám,” upozornil Stehlík.