Úvod Politika Česi schvaľujú odmietajvý postoj svojej vlády k migrantom

Česi schvaľujú odmietajvý postoj svojej vlády k migrantom

Foto: archív

Viac ako tri štvrtiny Čechov sú spokojní s postupom vlády proti migrantom. Vyše tisíc ľudí sa zúčastnilo prieskumu agentúry Focus pre Český rozhlas, ktorý sa týkal zhodnotenia končiacej vlády premiéra Bohuslava Sobotku.

Podľa opýtaných sa zlepšila dostupnosť pracovných miest, kritizovali však domácu politickú situáciu i vývoj v oblasti korupcie a prisťahovalectva. Píšu o tom spravodajské webové servery iRozhlas.cz a iDNES.cz. Respondenti sa zhodli na tom, že Sobotkova vláda situáciu v zásadných oblastiach života ani nezlepšila, ani nezhoršila.

Podľa 55 percent opýtaných sa zlepšila dostupnosť pracovných miest. Častejšie – nie však väčšinovo – považujú účastníci ankety za lepšiu či zlepšenú aj situáciu v oblasti životnej úrovne, verejných financií a životného prostredia.

Kladne vnímali opýtaní aj odmietavý postoj českej vlády ku kvótam EÚ na prerozdeľovanie utečencov a prijímanie migrantov. S postupom vlády v tejto oblasti súhlasilo 79 percent ľudí. Negatívne, naopak, hodnotili domácu politickú situáciu. Tá sa zhoršila podľa 47 percent opýtaných; zlepšila sa len podľa desiatich percent respondentov. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 14. – 28. augusta a zúčastnili sa na ňom ľudia starší než 18 rokov z celého územia Českej republiky.