Úvod Ekonomika Česi sú najväčší odporcovia eura v Európe

Česi sú najväčší odporcovia eura v Európe

Foto: archív

Z prieskumu Eurobarometra vyplýva, že Česi sú aktuálne najväčší odporcovia eura. Takmer tri štvrtiny respondentov vyjadrili v prieskume svoj nesúhlas s jednotnou menou Európskej únie. Zo štátov, ktoré sa zaviazali prijať euro pri vstupe do EÚ v roku 2004, má práve v Česku tento krok najmenšiu podporu. Za prijatie eura sa vyjadrila približne len tretina Čechov.

Na druhej strane sa však nebránia jeho používaniu napríklad pri cestách do zahraničia. Pri cestách do krajín mimo EÚ a USA sa väčšina z nich vybaví radšej eurami ako dolármi. Ak im po návrate domov zostane hotovosť, zväčša si ju odložia na ďalšiu cestu. To odráža aj skutočnosť, že nemalá časť Čechov považuje euro za pomerne stabilnú menu.

V otázke úspor však spoločná európska mena nemôže korune konkurovať. Až štyri pätiny Čechov si šetria v korunách. Ani eurové pôžičky domácnostiam sa v krajine takmer nevyskytujú. Hoci podniky využívajú v porovnaní s domácnosťami euro viac – na vklady aj úvery – neznamená to väčšiu podporu tejto meny. Kým domácnosti majú na eurových účtoch maximálne tri percentá svojich úspor, v prípade podnikov je to až pätina.

Podľa prezidenta Hospodárskej komory Českej republiky Vladimíra Dlouhého si podniky neželajú, aby vláda hneď na začiatku svojho mandátu stanovila pevný termín prijatia eura. Nie všetci podnikatelia v krajine sú totiž exportéri a predovšetkým pri malých firmách by znamenal prechod na euro len čisté náklady, napríklad v súvislosti so zmenou účtu alebo banky, s úpravami v účtovníctve, dokumentoch či zmluvách.

Foto: archív

Podľa analytikov nie je euro žiadané zrejme preto, že nenaplnilo to, čo koncept od začiatku sľuboval. Jeho zavedenie bolo podľa Dlouhého predčasné a euro možno stále považovať za „nedospelú“ menu.

Česi podľa hlavného ekonóma spoločnosti Cyrrus Lukáša Kovandu jednoducho nemajú na prijatie eura nijaký dôvod: „S Nemeckom sme obchodne previazaní aj bez eura oveľa intenzívnejšie ako mnohé iné krajiny eurozóny. Vďaka jeho geografickej blízkosti sme v podstate v ekonomickom jadre únie už teraz. Prijatím eura by sme tento nadmieru priaznivý stav už len ťažko mohli zásadne zlepšiť.“

Naopak, Česko by podľa neho prijatím eura vzalo na seba množstvo priamych aj nepriamych, explicitných aj implicitných nákladov prípadnej ďalšej záchrany problémových krajín eurozóny, predovšetkým jej južného krídla. Preto sa s prijatím spoločnej európskej meny netreba ponáhľať. Eurozóna potrebuje podľa Kovandu zásadnú reformu, pretože nefunguje uspokojivo. Až po nej môže Praha uvažovať o prijatí eura.