Úvod Politika Česká ambasáda v Damašku kontra propaganda NATO

Česká ambasáda v Damašku kontra propaganda NATO

Foto: archív

Českí diplomati pri NATO sa boja ohrozenia vzťahov s kľúčovými spojencami v aliancii. Naznačuje to depeša, ktorú získal spravodajca Českej televízie v Bruseli Bohumil Vostal. Vysokopostavený český diplomat v nej píše, že spravodajské informácie z českej ambasády v Damasku sa svojimi argumentmi vo vzťahu k vláde Bašára Asada približujú skôr ruskému výkladu konfliktu v Sýrii a rozchádzajú sa so zisteniami tajných služieb ostatných štátov Severoatlantickej aliancie.

NATO sa síce v Sýrii priamo neangažuje, členské štáty sa však konfliktom často zaoberajú. Nešifrovanú depešu dostal na stôl nielen český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek a vedenie ministerstva, ale aj všetci českí veľvyslanci vo viac ako sto štátoch. Obsahuje sťažnosti, že česká ambasáda v Sýrii predkladá úplne opačné spravodajské zistenia ako tajné služby ostatných štátov, najmä jadrových veľmocí aliancie.

„Unikátne informácie zastupiteľského úradu v Damasku a spravodajské hodnotenia konfliktu v Sýrii našimi službami sa málokedy zhodujú s aliančnými analýzami. Nezriedka sú úplne odlišné,“ píše sa v telegrame.

Bruselský korešpondent francúzskeho periodika Sud-Ouest a šéfredaktor webu B2 Nicolas Gros-Verheyde si myslí, že „pre českú diplomaciu je problém, ak má protichodnú pozíciu ako väčšina členských krajín NATO. Ako napríklad Francúzsko, ktoré je veľmi nepriateľské k režimu Bašára Asada. Rovnako ako Spojené kráľovstvo a USA“.

Foto: archív
Foto: archív

„Netreba zabúdať na niektoré iné štáty NATO, ako napríklad Turecko, ktoré nielenže operuje v Sýrii, ale do istej miery koná proti americkým záujmom, pretože bombarduje skupiny podporované USA,“ pokračuje Gros-Verheyde. Pre Česko ako malý členský štát je pozícia „proti prúdu“ oveľa problematickejšia ako pre relatívne veľké Turecko.

Českej diplomacii vraj chýba v NATO vecná i politická argumentácia, najmä v prípadoch ako americké odvetné bombardovanie sýrskeho letiska za chemický útok na civilistov, ktorý Washington, Paríž alebo Londýn pripisujú Asadovým silám. V  depeši zaznieva aj sarkazmus pri odporúčaní, že „medzinárodnoprávny odbor ministerstva zahraničia by mohol svoje právne stanovisko ďalej rozpracovať, a to smerom k očakávaným argumentom USA a ich prisluhovačov“. Zároveň upozorňuje na podobnosť českých postojov s pozíciou Kremľa.

Vysokopostavenému českému diplomatovi sa zjavne nepozdávajú informácie z ambasády, nekorešpondujúce so strategickými plánmi NATO. Ironicky Česko vyzýva na podporu ruských postojov v sýrskom konflikte pri najbližšom zasadnutí NATO-Rusko v Bruseli, aby tak odhalilo „agresívnu podstatu politiky súčasnej americkej administratívy“.