Úvod Z DOMOVA Česká firma búrala panelák za euro, slovenská si za odvoz sutín pýta...

Česká firma búrala panelák za euro, slovenská si za odvoz sutín pýta milión stotisíc 

Foto: archív

Po tragédii na prešovskom sídlisku, kde na Mukačevskej ulici výbuch plynu zničil panelový dom, usmrtil osem ľudí a vzal domov desiatkam ďalších jeho obyvateľov, Slovensko zaznamenalo nevídanú vlnu občianskej solidarity: občania zo všetkých kútov republiky posielali finančnú pomoc postihnutým Prešovčanom.

Pridali sa aj mestá a obce, miliónom eur prispela vláda SR. Solidaritu vyjadrila i česká firma  Cannoneer group, s.r.o., ktorú mesto Prešov požiadalo o zbúranie zničenej bytovky – práce vykonala za symbolické jedno euro a od mesta si vyúčtovala iba sumu za prepravu búracieho stroja na Slovensko.

O to viac prekvapila informácia, ktorú na sociálnej sieti zverejnil bývalý primátor Prešova Pavel Hagyari, podľa ktorej si mesto na čele s primátorkou Andreou Turčanovou z KDH objednalo u slovenskej firmy Matijka, s.r.o. demolačné práce a odvoz sutín z vybuchnutej bytovky za 1.100.000 eur. Podľa exprimátora je to značne predražená suma.

„Medzi slzami sa dobre kradne?“ pýta sa Hagyari a pokračuje: „Z peňazí určených pre obete nešťastia bloku na Mukačevskej (milión z rezervy predsedu vlády) ide 1.100.000 firme, ktorá nemá oprávnenie nakladať s nebezpečnými odpadmi, ktorá má iba ľahkú nákladnú dopravu, nemá skúsenosti a bude voziť sutinu do vzdialenosti 50 kilometrov? Boli ponuky za 400-tisíc, no asi bez provízie,“ napísal v statuse Hagyari. Hagyari tiež tvrdí, že výber sa udial bez verejnej súťaže a mesto odmietlo aj ponuku od armády.

Hagyari tiež upozornil, že objednávka bola podpísaná 16. 12., keď ešte nebolo jasné či sa bude búrať či opravovať. “Tu cítiť nie plyn, ale buď hrubé porušenie zákona o verejnom obstarávaní alebo úmysel parazitovať na cudzom nešťastí,” uviedol bývalý primátor.

K obvineniam sa zaujala stanovisko aj prešovská radnica. “Objednávka v objeme 1,1 milióna eur na záchranné práce v rámci mimoriadnej situácie, ktorá bola vyhlásená dňa 6. 12. 2019 o 12:35 h na území mesta Prešov, je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác.

Peniaze doteraz neboli vyplatené a samotná úhrada bude zrealizovaná až po skontrolovaní vykonania jednotlivých úkonov,“ povedal hovorca mesta Vladimír Tomek. Doplnil, že náklady na samotný odvoz sutín boli predbežne vyčíslené na približne 350-tisíc eur vrátane DPH. Suma 1,1 milióna eur bola podľa mesta stanovená na základe predbežnej kalkulácie a cenovej ponuky.

Búranie výbuchom plynu zničeného paneláka v Prešove (časozberné video):