Úvod ZO ZAHRANIČIA Česká opozícia odmieta zámer vytvoriť úrad, ktorý by mohol zatvárať obchody, služby...

Česká opozícia odmieta zámer vytvoriť úrad, ktorý by mohol zatvárať obchody, služby a školy a sledovať občanov

Foto: archív

K Veľkému Bratovi zo známeho románu Georga Orwella 1984 prirovnala česká opozícia snahu ministra zdravotníctva Jána Blatného o vznik nového centrálneho úradu Štátnej hygienickej služby.

Úrad má mať možnosť aj bez núdzového stavu rozhodnúť o zatvorení obchodov či škôl a získať právomoc sledovať mobilný telefón akéhokoľvek občana v prípade podozrenia na koronavírus.

Vláda premiéra Babiša sa podľa TOP 09 rozhodla napísať voľné pokračovanie románu Georgea Orwella. „Úlohy Veľkého brata sa v ňom má zhostiť úrad Štátnej hygienickej služby, ktorý by dostal možnosť zasahovať do základných ľudských práv, plošne zatvárať školy, obchody, obmedzovať i podnikanie ak tomu ešte špehovať občanov.

Situácia je o to závažnejšia, že vláda prípravu tohto návrhu tajila, „kritizuje počínanie vlády predsedníčka opozičnej TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Centralizácia hygienických staníc by podľa predsedu STAN Víta Rakúšana nič dobrého v súčasnosti nepriniesla.

„Predsa sa nemôžeme na pokyn jedného človeka pustiť doslova a do písmena do zväzovania ľudí, bez toho aby to bolo akokoľvek kontrolované,“ uviedol Rakúšan. Snaha vlády podľa neho presahuje rámec daný Ústavou Českej republiky.

Podľa poslanca KDU-ČSL Marka Vyborneho sa vytvára úradnícka totalita. Centralizovaná hygienická služba pod dohľadom hlavného hygienika by podľa návrhu novely mala tiež napríklad právomoc obmedziť či zakázať cestovanie.

Tiež obmedziť stretávanie sa ľudí, verejnú dopravu, obchody, obchodné centrá alebo vybrané služby, ako sú napríklad kaderníctvo, sauny alebo kúpalisko. Môže tiež zakázať alebo obmedziť verejné i súkromné akcie alebo nariadiť štátnym inštitúciám, krajom a obciam, aby vyčlenili pre izoláciu nakazených svoje objekty.

„My to pokladáme za niečo úplne šialené,“ povedal poslanec ODS Marek Benda. Nepripadá do úvahy, aby sme to pripustili,“ zdôraznil Benda. „Samozrejme, obrátili by sme sa na Ústavný súd, ale ja verím, že to ani nepríde do Poslaneckej snemovne,“ vyhlásil poslanec.

„Je absurdné, aby námestník ministra mohol zatvárať republiku,“ povedal šéf poslancov ODS Zbyněk Stanjura . Práve pod námestníka ministra zdravotníctva bol nový mocný úrad spadal.

Návrh bol vpredstavený vláde a minister zdravotníctva Jan Blatný ho obhajoval. „Je to niečo, po čom všetci voláme,“ povedal minister k návrhu, ktorý zamieril do skráteného pripomienkového konania. Blatný vyhlásil, že verí, že potom zákon parlamentom zrýchlene prejde a že umožní vyhnúť sa vyhlasovanie núdzového stavu.

S tým však podľa vyjadrenia poslancov rozhodne nemôže rátať. Šéf hnutia Trikolóra  Václav Klaus mladší navrhol, aby sa snemovňa snahou ministra zdravotníctva zneužiť epidémii koronavírusu k vzniku nového úradu zaoberala už teraz a „zatrhla“ vláde jeho prípravu.