Úvod ZO ZAHRANIČIA Česká parlamentná opozícia neumožnila vláde predĺžiť núdzový stav

Česká parlamentná opozícia neumožnila vláde predĺžiť núdzový stav

Foto: archív

Česká Poslanecká snemovňa na mimoriadnej schôdzi neschválila vládny návrh na predĺženie núdzového stavu o ďalších 30 dní v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Doterajší núdzový stav platí do 14. februára.

Za predĺženie do 16. marca hlasovali len poslanci vládnych strán ANO a ČSSD. Premiér Andrej Babiš opozíciu žiadal, aby predĺžila núdzový stav aspoň do konca februára. Opozícia bola proti. Vláde v celodennej diskusii vytýkala, že v Snemovni doteraz nepredložila pandemický zákon, na základe ktorého by sa opatrenia schvaľovali.

Minister zdravotníctva Jan Blatný predniesol v parlamente ešte predhlasovaním katastrofickú víziu, čo sa bude diať, keď krajina zmäkčí opatrenia proti šíreniu koronavírusu. “Do dvoch týždňov sa naplní väčšina našich nemocníc tak, že nebudú môcť prijímať nijakých pacientov, okolité krajiny sa nás začnú báť a zatvoria hranice,” povedal.

Opozícia však jeho obavy nezdieľala. “Po zrelej úvahe sme sa rozhodli, že už nebudeme ďalej umožňovať núdzový stav,“ uviedol predseda KSČM Vojtěch Filip. Jeho stranícky kolega Zdeněk Ondráček pri svojom vystúpení za rečníckym pultom pohrozil ministrom trestnými oznámeniami, ak vláda núdzový stav vyhlási opätovne aj napriek nesúhlasu Snemovne.

Podľa vicepremiéra a šéfa koaličných sociálnych demokratov Jana Hamáčka nepredĺženie núdzového stavu značí, že od 15. februára sa skončí zákaz vychádzania, otvoria sa obchody a zrejme aj fitnes centrá, bazény, wellness centrá, uzavreté by, naopak, zostali reštaurácie, a to na základe zákona o ochrane verejného zdravia.

Minister školstva Robert Plaga povedal, že zostanú zatvorené aj školy. Pri zrušení núdzového stavu prestane platiť zákaz vychádzania, respektíve obmedzenie voľného pohybu osôb, pričom väčšiu zodpovednosť by potom zrejme mali hajtmani krajov, keď by vyhlásili stav nebezpečenstva.