Úvod ZO ZAHRANIČIA Česká vláda zvažuje otestovať na koronavírus takmer všetkých obyvateľov

Česká vláda zvažuje otestovať na koronavírus takmer všetkých obyvateľov

Foto: archív

Česká vláda rokuje s praktickými lekármi o projekte otestovania takmer všetkých obyvateľov na koronavírus. V krajine sa okrem toho od 12. októbra na dva týždne pozastaví konanie všetkých kultúrnych aj športových podujatí.

Týka sa to napríklad divadiel, kín, ale aj zoologických záhrad. Reštaurácie budú musieť zatvárať o 20.00 h, pričom pri stoloch budú môcť sedieť nanajvýš štyria ľudia. Zatvárajú sa aj fitnes centrá, bazény i kúpaliská.

Žiaci druhého stupňa základných škôl prejdú na striedavé vyučovanie. Polovica žiakov bude mať vyučovanie v on-line režime, druhá polovica prezenčné vyučovanie. Po týždni sa vymenia. Stredné školy v celej ČR prejdú od pondelka na dva týždne na on-line výučbu.

V Českej republike sa od pondelka nebudú dva týždne konať nijaké profesionálne ani amatérske športové podujatia. Výnimku môžu dostať medzištátne zápasy. Otváracie hodiny úradov sa najbližšie dva týždne obmedzia na dva dni v týždni, vždy na päť hodín.

Ľudia nakazení koronavírusom sa budú môcť na desať dní izolovať v zariadeniach hotelového typu. Cieľom tohto opatrenia je obmedziť riziko nákazy v rodinách. Táto izolácia bude dobrovoľná. Minister zdravotníctva Roman Prymula pripustil, že ak sprísnené opatrenia nezaberú a počet pozitívne testovaných nebude klesať, je možné, že bude zavedený úplný lockdown.