Úvod Politika České firmy žiadajú vládu zrušiť sankcie proti Rusku

České firmy žiadajú vládu zrušiť sankcie proti Rusku

Foto: ceskatelevize.cz

České priemyselné firmy prichádzajú v dôsledku protiruských sankcií Európskej únie o miliardy korún. Pritom asi tretina označila ruský trh za nenahraditeľný. Dve tretiny firiem si myslia, že česká vláda by mala prispieť k obmedzeniu či úplnému zrušeniu sankcií.

Z ankety českého Zväzu priemyslu a dopravy ČR vyplýva, že za zrušenie sankcií nie sú len priemyselné podniky, ale aj poľnohospodári. „Sankcie poškodzujú obchodné vzťahy s Ruskom a väčšine priemyselných firiem prekážajú,“ tvrdí prezident zväzu Jaroslav Hanák. Zástupcovia vyše stovky firiem prevažne s väzbou na ruský trh v ankete odhadujú straty spôsobené sankciami na 23 miliárd Kč (851,03 milióna eur).

Foto: archív
Foto: archív

Na jednej strane ide o stratu konkrétnych zákaziek, na druhej o stratu dôvery či kontaktov s ruskými partnermi. Firmy sa výpadok zákaziek snažia vyvážiť zvýšením odbytu v Česku a susedných krajinách EÚ, ale napríklad aj v Kazachstane, Iráne, Indii, USA alebo Číne. To sa však podarilo menej polovici z nich.

Pre tretinu z poškodených firiem je ruský trh nenahraditeľný a dodávajú naň špecifický tovar. Sankcie majú nepriamy vplyv aj na firmy, ktorých sa zákaz vývozu netýka. Okrem nízkych cien ropy totiž sankcie oslabujú ruskú ekonomiku a dopyt. Výraznému prepadu odbytu na ruskom trhu sa nevyhol ani český výrobca Škoda Auto.

Na skončenie sankcií proti Rusku vyzval aj prezident Agrárnej komory ČR Miroslav Toman: „Poľnohospodári nepredávajú zbrane, ale potraviny.“ Minister poľnohospodárstva Marian Jurečka však mieni postupovať v súlade s Európskou úniou. Riešením sú podľa neho čiastočné kompenzácie a presunutie exportu do iných krajín.

Foto: archív
Foto: archív