Diskusie okolo prezidentských volieb v Česku a mudrovanie analytikov v Prahe i Bratislave pripomína atmosféru súdneho dňa. Víťazstvo Miloša Zemana a jeho Slováka Andreja Babiša vraj vrhne krajinu a celú V4 ešte viac na Východ, do náručia ruského medveďa, ďalej od hodnôt Západu.

„Neskiskovateli sme“
Akoby najvyššou západnou hodnotou bolo masové prijímanie nelegálnych migrantov v Európe a hľadanie spoločného nepriateľa v Moskve, ktorá ohrozuje naše hranice a vrcholy našej demokracie. Príkladov kam až môže zájsť hystéria pražskej kaviarne v súzvuku našej bratislavskej kaviarne by sa našlo núrekom.

Nie náhodou obe kaviarne vynášali do neba slovenského prezidenta Kisku ako vzor pre akademika Jiřího Drahoša, ktorý by v pozícii politického amatéra poslušne načúval pokyny svojich bábkovodičov. Ak aj nevezmeme vážne kuloárne reči o načúvacích Drahošových falošných okuliaroch bez dioptrií, sú tu ešte v hre nevyjasnené desiatky miliónov vložené do kampane tohto slniečkarskeho kandidáta.

Kiskovi sa milióny jeho firmy KTAG rentovali, Drahošove sponzorské peniaze nie.

Foto: archív

Aj keď je podľa pravidiel slobodného trhu politické podnikanie bez investorov čistý amaterizmus, tentoraz to profesionálom z pražského okruhu nevyšlo. Priatelia Miloša Zemana si po víťaznom ťažení svojho favorita vydýchli: „Neskiskovateli sme!“ Treba im, rovnako aj dolným miliónom českých občanov, zagratulovať.

Ak ktosi z pražského elitárskeho skleníka (a takých bolo dosť) porovnával ostrakizovaného Zemana so závideniahodným Kiskom, veľmi sa mýlil vo svojich posudkoch a prirovnaniach. Zeman nebol závislý na svojich poradcoch, nemuseli mu písať prejavy, on si ich koncipoval sám vo svojej hlave, ktorá mu slúžila oveľa lepšie ako nohy.

Kiska mal slabšiu hlavu, ale výborné nohy, pochodil svet od Maledív po Ameriku, počas kampane navštívil košických scientológov a neskôr už ako prezident si zabehol do Kyjeva a Nairobi. Potom doma žoviálne vystúpil na Kaščákovej Pohode (mimochodom, podnikateľ dostal za zásluhy o svoj biznis štátne vyznamenanie).

Zoznam štátnických návštev nášho prezidenta nebude úplný, ak nespomenieme jeho výjazd za chovateľmi akváriových rybičiek v Turčianskych Tepliciach, lebo – ako poznamenal na besiedke pred novinármi – v Poprade vlastní rodinné veľkoobjemové akvárium a zrejme sa cíti tak trochu odborníkom na sladkovodnú akvaristiku.

Foto: archív

Nie je prezident ako prezident
Nedávno Kiska absolvoval aj ďalšiu významnú cestu, tentoraz spolu so zabávačom Sajfom – zaleteli si špeciálom do Košíc a odtiaľ pripravenou limuzínou do Prešova v rámci reklamnej akcie prezidenta-filantropa a Rozborilovej relácie Modré z neba.

A ešte jedna maličkosť, ktorá na rozdiel od Zemana charakterizuje nášho pána prezidenta: Kiska vie s dôrazom, takmer bez chyby, prečítať predpísaný text, pričom z pamäťového centra svojej hlavy nemusí vyloviť ani rozvitú vetu. Pražská kaviareň nám ho môže závidieť.

Veď taký Zeman je zlorečený politik, ničiteľ západných hodnôt, ktorý si dovolí osočovať hudobnú skupinu ľahkých diev Pussy Riot, potom navštíviť východných nepriateľov – Vladimíra Putina v Moskve a Si Ťin-pchinga v Pekingu a uzatvoriť významné obchody pre Českú republiku bez toho, aby si pýtal povolenie od komisariátu Európskej únie a jednej zámorskej ambasády!

Nuž, nie je prezident ako prezident: niekto má v hlave a niekto v nohách. Niekomu ústia do vrecka peňazovody z firiem, iný má len chalupu kdesi na Vysočine a jedinú funkčnú zbraň – ostrovtip a iróniu, ktorá poburuje jeho nepriateľov.

Foto: archív

v českých prezidentských voľbách zvíťazil drzý intelekt a priama toxická reč nad uhladenosťou, o ktorej málokto vedel, čo sa za ňou skrýva.

Samozrejme, okrem našepkávačov v uchu uhladeného kandidáta. Z výsledku volieb u susedov preto vyplýva do budúcnosti pre slovenského voliča poučenie: Nie je všetko zlato, čo sa blyští v médiách a na weboch mimovládnych organizácií. Okrem toho, hovoriť o havlovskej nepolitickej politike či nestrannosti je bohapusté zavádzanie naivného publika. Politike sa nedá uniknúť, produktom politiky je prezident Kiska aj prezident Zeman. Záleží na voličoch, aby zvážili, aká politika a pre koho je lepšia.