Úvod ZO ZAHRANIČIA Česko motivuje na očkovanie. Ponúka dva dni voľna i výnimky pri nosení...

Česko motivuje na očkovanie. Ponúka dva dni voľna i výnimky pri nosení rúšok

Foto: archív

Česká vláda schválila návrh premiéra Andreja Babiša, aby mali všetci štátni zamestnanci dva dni plateného voľna za očkovanie. Vláda vyzvala aj kraje a samosprávy, aby podobne motivovali ľudí na očkovanie. Podobné odporúčanie adresovala súkromným firmám.

Nárok na dva dni voľna po očkovaní majú všetci zamestnanci v štátnej službe, ktorí sa zaočkovali od 1. januára 2021. Babiš na sociálnej sieti dodal, že vláda uloží všetkým ministrom, aby dali dva dni voľna ďalším svojim zamestnancom – týka sa to aj ozbrojených zborov.

Ľudia s potvrdením od lekára budú môcť dostať zo zdravotných dôvodov výnimku z povinnosti nosiť respirátor alebo dokonca aj rúško. Zmena bude zapracovaná do mimoriadneho opatrenia o povinnom prekrytí horných dýchacích ciest. Predchádzajúce opatrenie zrušil Najvyšší správny súd.

Ministerstvo zdravotníctva upravilo opatrenie tak, aby rešpektovalo výhrady súdu. Trvá však na nosení ochrany úst a nosa napríklad vo verejných budovách alebo v MHD. Podľa ministra Vojtěcha je nosenie respirátorov a rúšok základným opatrením v pandémii koronavírusu a odporúčajú ho aj medzinárodné inštitúcie.