Úvod Spoločnosť Česko môže ohroziť extrémne agresívny druh sršňa z Ázie

Česko môže ohroziť extrémne agresívny druh sršňa z Ázie

Foto: archív

Extrémne nebezpečný druh sršňa z Ázie sa má blížiť k Česku. Niekoľkokrát ho totiž už videli v Nemecku. Sršeň ázijský je podľa odborníkov omnoho agresívnejší ako jeho európsky druh. Naše sršne útočia na človeka len v prípade ohrozenia.

Ázijské sršne pozorujú cieľ aj pri jeho pohybe okolo úľa. Svoju obeť prenasledujú a nakoniec zútočia. Predstavuje to hrozbu najmä pre včely. „Je to dravec a včelstvo drsne napadá. Trpia tým najmä včelári vo Francúzsku,“ hovorí Tomáš Görner z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR. Práve vo Francúzsku sa ázijský sršeň objavil prvýkrát. V roku 2004 tam ich kráľovnú doviezla čínska obchodná loď.

Odvtedy sa tento sršeň šíri naprieč Európou, videli ho v Španielsku, Portugalsku, Taliansku či v Belgicku.V prvých rokoch sa sršeň šíril rýchlosťou 100 kilometrov za rok, teraz sa síce spomalila. Nič to ale nemení na tom, že už čoskoro sa má ocitnúť u našich severozápadných susedov. Česko sa zatiaľ na tohto agresívneho tvora nepripravuje, včelári si ale nebezpečenstvo uvedomujú.

Foto: archív