Úvod ZO ZAHRANIČIA Česko nezavedie plošné testovanie. Slovensko ho neinšpirovalo

Česko nezavedie plošné testovanie. Slovensko ho neinšpirovalo

Foto: archív

Plošné testovanie populácie na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 v Českej republike, ktoré plánoval spustiť bývalý minister zdravotníctva Roman Prymula, sa podľa všetkého neuskutoční. Potvrdil to epidemiológ Roman Chlíbek z expertnej skupiny pri ministerstve zdravotníctva.

„Podľa posledných diskusií sa od toho upustilo a zavádza sa efektívnejšie cielené testovanie,“ povedal Chlíbek. Vláda bude plošne testovať len v domovoch seniorov a domovoch sociálnych služieb. K rozhodnutiu prispelo aj celoplošné testovanie u nás, kde sa z 3,6 milióna testovaných ukázala pozitivita len u jedného percenta.

„Na Slovensku plošné testovanie veľa úžitku neprinieslo. Potvrdilo sa, že premorenie populácie je nízke,“ povedal Chlíbek. Kritizuje aj fakt, že ľudia s negatívnym testom dostali certifikát, že sa môžu voľne pohybovať: „Negatívny test má krátku platnosť, pretože o dva-tri dni to môže byť úplne inak.“

Projekt plošného testovania kritizujú v Česku aj praktickí lekári. Odborníci okrem toho upozorňujú i na zníženú citlivosť antigénových testov, ktoré v porovnaní s PCR testami odhalia len sedem pozitívnych pacientov z desiatich.