Úvod ZO ZAHRANIČIA Český minister zdravotníctva Roman Prymula odmietol odstúpiť z funkcie

Český minister zdravotníctva Roman Prymula odmietol odstúpiť z funkcie

Roman Prymula. (Foto: archív)

Český minister zdravotníctva Roman Prymula odmietol rezignovať po tom, ako ho k tomuto kroku vyzval premiér Andrej Babiš. V ČR všetky médiá rozoberajú Prymulovu nočnú návštevu jednej z pražských reštaurácií, ktorú absolvoval napriek vládnym opatreniam. Spolu s ním tam bol podľa českých médií prvý podpredseda hnutia ANO Jaroslav Faltýnek.

Prymula na tlačovej konferencii vyhlásil, že nijaké pravidlá neporušil a odstúpiť neplánuje. Na odchod z funkcie ho Babiš vyzval s tým, že ak tak nespraví, sám navrhne jeho odvolanie. Prymula spresnil, že jeho rozhovor s Faltýnkom sa neuskutočnil v salóniku reštaurácie, ale v súkromnom priestore Vyšehradskej kapituly, uvádzajú Novinky.

Faltýnek sa však predpoludním pred poslancami ospravedlnil za to, že Prymulu pozval do salónika reštaurácie. Rovnako sa vyjadril aj sám Prymula v dopoludňajšom rozhovore pre týždenník Respekt. Nad jeho odchodom z funkcie vyjadril pochybnosti aj prezident Miloš Zeman.

Pre vážnu epidemiologickú situáciu vláda na mimoriadnom rokovaní rozhodla o obmedzení pohybu obyvateľstva – takzvanom lockdowne. Rovnako ako na jar sú až na niektoré výnimky zatvorené všetky obchody a služby. Reštaurácie boli pritom uzatvorené už minulý týždeň v stredu; jedlo smú vydávať iba cez okienko, a to do 20:00.

V uplynulých dňoch denne pribúda v Česku 10.000 – 15.000 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, rapídne sa zvyšuje aj počet hospitalizovaných ľudí s ťažším priebehom ochorenia COVID-19.

Český minister zdravotníctva Roman Prymula mal skončiť vo vláde z dôvodu stredajšieho nočného stretnutia v pražskej reštaurácii. Prymulu o rezignáciu požiadal český premiér Andrej Babiš. Ak tak neurobí, premiér navrhne jeho odvolanie. Informoval o tom spravodajský server Novinky CZ.

„Táto vec sa nemala stať,“ povedal Babiš. „Nechápem, keď žiadame od ľudí, aby dodržovali pravidlá a komplikujeme im život, tak im musíme ísť príkladom. Takáto chyba sa nedá ospravedlniť,“ uviedol. Babiš sa Prymulovi poďakoval za jeho prácu.

Prymula už predtým v rozhovore pre týždenník Respekt povedal, že ak si to verejnosť želá, pokojne rezignuje. Tvrdil však, že jedinou chybou bola skutočnosť, že stretnutie opúšťal bez rúška.

Prymula v nočných hodinách navštívil reštauráciu Rio’s na pražskom Vyšehrade, ktorá však mala byť na základe Prymulových nariadení zatvorená, napísali Novinky.cz s odvolaním sa na denník Blesk. Minister sa tam stretol so šéfom poslaneckého klubu hnutia ANO Jaroslavom Faltýnkom.

Prymula podľa Blesku reštauráciu opustil pol hodinu pred polnocou a fotografie zachytávajú, že na tvári nemal rúško. To si nenasadil ani po tom, ako nastúpil do vládnej limuzíny. Český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček takisto Prymulu vyzval, aby odstúpil. Jeho rezignáciu žiadali aj viacerí opoziční poslanci.

Epidemiológ Prymula sa ministrom zdravotníctva stal v septembri tohto roka po tom, ako odstúpil jeho predchodca Adam Vojtěch. Predtým pôsobil vo funkcii vládneho splnomocnenca pre vedu a výskum v zdravotníctve.