Úvod ZO ZAHRANIČIA Český Najvyšší správny súd kritizuje neuznávanie hladiny protilátok proti covidu

Český Najvyšší správny súd kritizuje neuznávanie hladiny protilátok proti covidu

Foto: archív

Český Najvyšší správny súd sa opäť priklonil sa stranu ľudí, ktorí sa chcú preukazovať potvrdením o prítomnosti protilátok proti koronavírusu SARS-CoV-2 v tele. České ministerstvo zdravotníctva totiž podľa súdu nedokázalo vysvetliť, prečo oproti nim zvýhodňuje ľudí, ktorí majú potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19.

Podľa rozsudku ministerstvo na jednej strane automaticky predpokladá, že ľudia po covide sú pred nákazou dostatočne chránení, aj keď sa im nemerajú protilátky. Keď sa však človek preukáže vysokými protilátkami, tak to štát nepovažuje za dostatočné, dodáva súd.

Súd už v minulosti vyčítal ministerstvu diskrimináciu ľudí s protilátkami, pripomína Seznam Zprávy. Tento najnovší verdikt však znamená, že ministerstvo neuspelo ani s novou argumentáciou, prečo protilátky neuznávať.

Tentoraz súd posudzoval ustanovenie z júna, ktoré platilo do konca júla. Išlo o časť mimoriadneho opatrenia, ktorým ministerstvo zdravotníctva povoľovalo vstup do verejných priestorov a na hromadné akcie iba ľuďom s testom, dokončeným očkovaním alebo s potvrdením o prekonaní ochorenia.

Právnici z ministerstva zdravotníctva sa snažili presvedčiť súd tým, že podľa vedcov majú ľudia po prekonaní covidu dostatočnú imunitu 180 dní po prvom pozitívnom teste. U ľudí, ktorí sa preukážu nameranými protilátkami – ale nevedia, kedy sa nakazili vírusom -, sa podľa ministerstva nedá určiť okamih, odkedy sú pred ďalšou infekciou chránení.

Nepanuje ani zhoda o tom, aká hladina protilátok je dostačujúca. Podľa súdu si však ministerstvo protirečí, keďže pôvodne tvrdilo, že základným kritériom má byť predpoklad dostatočnej hladiny protilátok.