Úvod Politika Český politológ: Vďaka Ficovi V4 v súčasnej podobe končí

Český politológ: Vďaka Ficovi V4 v súčasnej podobe končí

Foto: archív

Stačilo málo a zdanlivo nerozborná jednota štyroch krajín vyšehradskej skupiny sa začala rúcať. Prispel k tomu slovenský premiér Robert Fico, ktorý vyhlásil, že SR chce byť v tvrdom jadre EÚ, a to aj na úkor ďalšej spolupráce V4. Uvádza sa to v komentári politológa Jiřího Peheho zverejnenom na webových stránkach Českého rozhlasu.

Chromá a akcieneschopná Európska únia, ako ju ešte pred rokom charakterizovali mnohí českí komentátori a politici, pričom jej dávali za príklad práve vyšehradskú štvorku, začala v poslednom čase naberať vietor do plachiet, domnieva sa Pehe.

Po májovom zvolení Emmanuela Macrona za francúzskeho prezidenta sa začalo vážne hovoriť o vytvorení tvrdého jadra únie okolo eurozóny. A najmä Slovensko, ktoré platí eurom, si podľa českého politológa muselo rýchlo ujasniť, kam chce patriť.

Slovenský premiér Robert Fico túto dilemu rozsekol, keď pred niekoľkými dňami vyhlásil, že Slovensko chce byť v tvrdom integračnom jadre EÚ a mať úzke vzťahy s Nemeckom a Francúzskom, a to aj na úkor ďalšej vyšehradskej spolupráce, napísal Pehe.

Robert Fico a Bohuslav Sobotka. (Foto: archív)
Robert Fico a Bohuslav Sobotka. (Foto: archív)

V tejto súvislosti pripomenul, že Európska komisia nedávno začala konanie proti trom krajinám V4 – Českej republike, Poľsku a Maďarsku – pre porušovanie európskej legislatívy o migračných kvótach. Konanie proti Slovensku, ktoré nie je na tom s prijímaním utečencov oveľa lepšie, však komisia nezačala. Dôvodom bola podľa politológa zrejme i skutočnosť, že Slovensko je členskou krajinou eurozóny a preto sa s ním ráta v projekte tvrdého jadra EÚ.

Cesta do tejto skupiny krajín ešte nie je úplne uzavretá ani pre Českú republiku, myslí si Pehe. Svoj názor dokazuje tvrdením, že Macron na tohtotýždňové rokovanie v rakúskom Salzburgu pozval spomedzi štátov V4 len predstaviteľov ČR a Slovenska, zatiaľ čo Poľsko a Maďarsko ostentatívne ignoroval. Podľa Jiřího Pehe sa však zrejme začína rúcať a momentálne sa zdá byť úplne isté, že Vyšehrad v doterajšej podobe končí.

„Ak sa od skupiny dištancuje len Slovensko, zatiaľ čo Česko bude ďalej utužovať svoje vzťahy s Poľskom a Maďarskom, skončí ČR spoločne s oboma spomenutými krajinami na európskej periférii,“ tvrdí Pehe. To bude mať podľa neho časom pre ČR vážne ekonomické, politické i bezpečnostné dôsledky.

Česká republika má ešte stále určitý čas, aby pre seba vyriešila dilemu, ktorá sa vyhrotila do osudovej otázky „S Vyšehradom alebo s Európskou úniou?“. Podľa Jiřího Pehe ale nemá času nazvyš, pretože projekt dvojrýchlostnej EÚ sa zrejme začne rozbiehať už krátko po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré sa budú konať 24. septembra.