Úvod ZO ZAHRANIČIA Český súd zamietol žiadosť Majského o podmienečné prepustenie z väzenia

Český súd zamietol žiadosť Majského o podmienečné prepustenie z väzenia

Jozef Majský. (Foto: archív)

Okresný súd Praha 4 zamietol žiadosť odsúdeného veľkopodnikateľa Jozefa Majského o podmienečné prepustenie z väzenia na slobodu, keďže na to podľa neho neboli splnené podmienky. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Majský právoplatne odsúdený v kauze tunelovania nebankoviek sa zúčastnil verejného zasadnutia. Svoj trest si naďalej odpykáva vo väzení na pražskom Pankráci. Deväťročný trest mu končí 3. decembra 2026.

Podnikateľ prežil na Slovensku vo väzbe v rokoch 2002 až 2004 takmer dva roky. Následne bol vo väzbe od novembra 2006 až do októbra 2007. Napokon bol v ČR vo väzbe od polovice júna minulého roka. Všetky väzby sa mu zaratávajú do výkonu trestu.

Pražské súdy v januári tohto roka a v decembri 2020 uznali rozsudok Najvyššieho súdu SR z leta 2020. Ten zamietol Majského odvolanie v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest.

Platilo teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Po Majskom bolo vyhlásené národné i medzinárodné pátranie. Slovenská polícia na začiatku augusta 2020 potvrdila, že ho zadržali v pražskej nemocnici.