Na exprezidenta a súčasného predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku sa začali škandály valiť ako lavíny. Daňový podvod, volebný podvod, pochybné finančné transakcie, toxické a neznáme zdroje, pranie peňazí, nebankové subjekty, pôžičkárne… To všetko nájdeme v portfóliu osoby, ktorú každý dobre pozná. Najnovšie sa objavujú aj kompromitujúce videá o detailoch kšeftoch z minulosti.

Preto sa pozrime komplexne na morálny chorobopis politika, ktorý chce uchopiť moc na Slovensku po týchto voľbách, dokonca s ambíciou byť premiérom. A nevynecháme ani financovanie jeho strany. Už v decembri Trasparency International Slovensko upozornila, že jeho strana Za ľudí ukrýva volebnú reklamu v agentúre… Kiska napriek všetkému prezentuje seba a svoju stranu ako „najlepší tím“…

Poďme od Adama. Začiatky podnikania Andreja Kisku sú zahalené tajomstvom. Jeho prvé adresy sa viažu na záhradkársku oblasť, presnejšie chatovú oblasť Štôla. Potom prišiel s nápadom splátkových firiem na kúpu elektroniky. Na to však potreboval ročne minimálne 40 miliónov. Na pôžičky iným si požičal. Odkiaľ a aký bol pôvod peňazí, doteraz tají. Vraj to boli „tichí spoločníci“, ktorých neskôr vyplatil.

Je známe, kto v divokých 90. rokoch disponoval takýmito sumami. Kiska odmieta prezradiť, či pochádzali zo zóny sivej ekonomiky alebo tzv. práčky na peniaze. Na YouTube sa objavilo video, v ktorom sa podnikateľ Michal Šuliga a mafián Milan Reichel rozprávajú o kšeftoch s ukradnutými pozemkami, pričom sa často spomína meno Andreja Kisku, ktorý mal vedieť o tom, že pozemky sú „u.ebané“…

Biznis a podvody
Vrece s podvodmi, v ktorých figuruje meno Andreja Kisku, stále nie je prázdne. Nedávno prepukol finančný škandál v susednom Česku, kde pokútna firma, odporúčaná spoločnosťou, ktorej akcionárom bol Andrej Kiska, pripravila štát minimálne o 220 miliónov českých korún. Pražská plynárenská tvrdí, že sa stala obeťou podvodu s daňou z pridanej hodnoty.

Špecializovaný finančný úrad zistil, že firmy B&A Capital Trading (B&A) Synergy corporate solutions, ktoré sú v kauze zapletené, boli odporučené Pražskej plynárenskej brokerskou spoločnosťou 42 Financial Services. Tá pôsobila ako „dohadzovač“ obchodu. Akcionárom tejto firmy bol v rokoch 2008 – 2014 Andrej Kiska.

Foto: archív

V čase spomínaných obchodov patrila firma už Rastislavovi Živorovi, bratovi Kiskovej manželky. Firma dlhodobo nevykazovala nijaký obrat. B&A posielala peniaze od PP na ďalšie firemné účty v zahraničí, evidované na virtuálnych adresách v Poľsku, Čiernej Hore, na Cypre, v Turecku a Rumunsku.

Pokútne pozadie a praktiky na hranici etiky visia aj nad projektom Dobrý anjel. 

„Niekedy v roku 2008 som začal mať intenzívny pocit, že ma Andrej už od prvopočiatku Dobrého anjela klame. A nielen mňa, ale najmä ľudí, ktorí nám nezištne pomáhali. Niekedy v roku 2010 sa mi to definitívne poskladalo. Tisíc zdanlivých drobností z minulosti. Zrazu som naplno pochopil, že Andrej od začiatku vošiel do Dobrého anjela nie preto, aby pomáhal iným, ale preto, aby iní pomáhali jemu,“ povedal o Kiskovi spoluzakladateľ Dobrého anjela charity Igor Brossmann.

Mrak pochybností o Kiskových nekalostiach sa preniesol aj nad pôsobenie jeho firmy KTAG a financiám, ktoré sa použili v prezidentskej kampani. „Andrej Kiska s najväčšou pravdepodobnosťou získal zdroje na financovanie svojej prezidentskej kampane v roku 2014 podvodom,“ prišli s odhalením aktivisti Ľubomír Špacír a Ladislav Uhlár z Prievidze.

„Talianski majitelia spoločnosti, ktorá poskytovala občanom spotrebiteľské úvery, bez zjavnej príčiny a za veľmi podozrivých okolností prenechali Kiskovej firme, cez ktorú Kiska robil svoju kampaň, nezákonný zisk v hodnote státisícov eur,“ napísali. Pre vážne pochybnosti okolo financovania kampane Kisku vyšetrovala polícia. Kauza sa skončila doplatením daní. Naše infografiky sú prehľadnejšie a odhaľujú pokútnu cestu šéfa strany Za ľudí k moci. Finančnej, charitatívnej, aj politickej.

Infografika: Rafael Rafaj

Najnovšie totiž Kiska vyzbieral peniaze pre svoj ďalší projekt – politickú stranu. A aj tu lietajú milióny vo veľkom štýle, aj tu sa objavili staré problémy. Jeden z ohlásených budúcich podporovateľov novej Kiskovej strany, Ján Tomáš, spolumajiteľ Nay Elektrodomu, je trestne stíhaný za neoprávnenú vratku DPH. Síce len v sume asi 10-tisíc eur, ale predsa. S vplyvnými podnikateľmi z elektronického biznisu sa poznajú z čias, keď Kiska “nebankoval”.

Teraz vraj rokovali len o pôžičke, nie o dare. Pripomína to indiánske zametanie stôp. No to nie je všetko… Veď líder novej strany Za ľudí sa netají, že patrí medzi majetných ľudí. A s ťažkými milionármi má aj nadštandardné vzťahy. Súčasne ako politik ohlasuje, že jeho strana vezme podvodníkom nelegálny majetok… Tiež vraj prinesie úplne novú politiku… Stále však používa staré finančné maniere. Tie siahajú nielen k pôžičkovému biznisu, ale aj do pochybného financovania jeho prezidentskej kampane.

Aj vtedy išlo o skryté prepojenia a netransparentné toky. Teraz, pred parlamentnými voľbami, sa Kiska netají pôžičkami. Nie tými, čo podľa kritikov za úžernícky úrok poskytoval v minulosti, ale tými, ktoré si zobral od milionárov na kampaň 2020. A nie od hocijakých. Rovný milión eur mu požičal predstaviteľ mamutej developerskej firmy HB Reavis Pavel Trenka. Jej majiteľ, Ivan Chrenko, je podľa časopisu Forbes najbohatším Slovákom s majetkom 1,39 miliardy eur.

Infografika: Rafael Rafaj

Bývalý pôžičkár si na stranu požičal
Exprezident Andrej Kiska si na svoj ďalší politický projekt opäť „požičal“ – ako inak od priateľov. Oficiálne takmer dva milióny eur. Pozadie známych patrí medzi špičku slovenských zbohatlíkov. Paradoxne súčasná opozícia, vrátane Kisku, ktorý má najvyššie ambície, vyhlásila vojnu oligarchom. V tejto oblasti je konzorcium milionárov na čele týchto subjektov len ťažko uveriteľné.

Faktom je, že vo firme HB Reavis pracuje aj Kiskova dcéra Natália. Zhoda vplyvných prepojení a kontroverzných postupov sa však nekončí. Kiska ako najvyšší ústavný činiteľ SR pri návšteve Poľska po pracovnom stretnutí poklepal na základný kameň najvyššej budovy v strednej Európe. No a čo, poviete si. Keby varšavský mrakodrap nestavala práve firma HB Reavis. Tá istá, od ktorej predstaviteľa si požičal milión eur na kampaň a v ktorej zhodou okolností pracuje jeho dcéra.

Medzi slušnú politickú kultúru patrí aj držanie si odstupu od firemného marketingu a možných prepojení, výhod, rodinkárstva či klientelizmu. Od slov k skutkom majú mnohí slovenskí politici veľmi ďaleko. Je otázkou, či mohli tieto neštandardné prepojenia ústavnej funkcie na vplyvnú súkromnú firmu končiť neštandardnou pôžičkou pre politickú stranu, ktorá bude čochvíľa možno riadiť štát a prijímať zákony. Aj ekonomické.

Kiska však popiera akékoľvek vzťahy a záväzky voči milionárom, hoci sa s Trenkom poznajú 14 rokov, teda z čias morálne pochybného biznisu s pôžičkárňami a nebankovými subjektmi. Práve v súvislosti s HB Reavis sa na Kisku v roku 2017 zniesla ostrá kritika poslancov Smeru-SD a SNS za spomínané klopanie na základný kameň mrakodrapu, ktorý táto spoločnosť stavia u našich severných susedov.

Kauza vyvrcholila podaním podnetu proti prezidentovi na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Kritici vyčítali prezidentovi, že robil reklamu súkromnej firme. Vtedajšia hlava štátu výhovorkami ešte viac zamotala z dôvodu zamestnania svojej dcéry. Rodinkárstvo je v slušnej demokracii pre verejného činiteľa rovnako zaťažujúci kameň na krku ako klientelizmus či korupcia.

Infografika: Rafael Rafaj

Kiska neštandardne prešiel ako slon v porceláne z prezidentského úradu do politického ringu.

Ako exprezident tým získal ďalšiu neprimeranú a nie slušnú výhodu. Ihneď po skončení funkcie spustil veľkú tízingovú bilbordovú kampaň, neskôr aj so svojou podobizňou a mottom „Je nás viac“. Otázne je, či tým myslel funkcionárov alebo sponzorov… V každom prípade vložil ešte ako prezident 180-tisíc eur do mimovládnej organizácie, ktorú mal údajne založiť a už vtedy mala robiť kampaň pre budúcu politickú stranu.

Prezident totiž spustil „predkampaň“ na svoju novú stranu dva týždne pred koncom prezidentského mandátu. „Doteraz boli prípravy a bilbordy financované cez občianske združenie Je nás viac. Do tohto občianskeho združenia som z vlastných prostriedkov vložil zatiaľ 180-tisíc eur,“ uviedol na prvej tlačovej besede po skončení mandátu prezidenta.

O stránke Je nás viac informoval aj portál www.omediach.com. Zdá sa, že ani mimovládka, ani stránka neexistujú. Nezisková organizácia s týmto menom sa nenachádza v zozname mimovládnych organizácií, ktorý vedie ministerstvo vnútra. A odkaz na www.jenasviac.sk vás preklikne na oficiálnu politickú webstránku www.zaludi.sk

Otázne teda je, kto v skutočnosti viedol drahú „predkampaň“ prezidenta a či bola organizácia riadne zaregistrovaná. Išlo by tu aj o porušenie zákona, keďže mimovládne organizácie majú zakázané plnenie objednávok a platby v prospech politických subjektov.

S Georgeom Sorosom v New Yorku. (Foto: archív)

Majetkovo vplyvní ľudia v pozadí
Pochybné kroky lídra strany Za ľudí k vlastnej mimovládke a kampani tu nekončia. V Kiskovej strane sa na čelných pozíciách a aj na kandidátnej listine objavilo mnoho mien práve z tretieho sektora, ku ktorému vedú peňazovody od Sorosových nadácií a fondov.

Kiska sa ako prezident v marci 2018 stretol v New Yorku s finančným špekulantom Georgeom Sorosom, ktorý je 29. najbohatším človekom planéty. Ten, ako je známe, založil sieť mimovládnych organizácií, ktoré finančne podporuje na presadzovanie svojej vízie otvorených spoločností.

Ním podporované mimovládne organizácie a nadácie šíria vyhranené ideologické koncepty, ovplyvňujú aj politickú scénu a dokonca parlamentné voľby a voľby do Európskeho parlamentu. Mnohí aktéri Sorosových organizácií, dokonca priamo z Nadácie otvorenej spoločnosti už v minulosti zastávali významné vládne a verejné posty.

Teraz sa na čelných pozíciách strany Za ľudí nachádza hneď niekoľko aktivistov z tretieho sektora, ktorí sa opäť chystajú pôsobiť v exekutíve a aj parlamente. Poslanci pritom sľubujú, že sa budú riadiť len svojim vedomím a svedomím…

Marcel Zajac, predseda Správnej rady Centra pre filantropiu, označil v liste ministrovi spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ktorá je na kandidátke Za ľudí, za “jednu z nás“, teda z top exponentov tretieho sektora. To je len jeden príklad ako pôvodne mimovládni aktivisti „občianskej spoločnosti“ postupne prenikajú do politiky.

Infografika: Rafael Rafaj

Ukazuje sa, že Kiskova strana sa mieni priblížiť k maximu, ktorý zákon povoľuje subjektom investovať do kampane, čo predstavuje  milióny eur.

Okrem pôžičky od miliardára si požičal 0,9 milióna eur od ďalšieho majetného oligarchu, svojho priateľa, ďalšieho spolumajiteľa NAY Elektrodom, Petra Zálešáka. Aj s ním sa Kiska pozná z čias, keď podnikal so splátkovým biznisom s úrokmi, ktoré mnohé domácnosti nevládali splácať. Niektorí, čo nezodpovedne nakupovali cez pôžičkárne, skončili v pazúroch exekúcií.

Mimochodom, Zálešák podporuje aj ďalší nový subjekt, ktorý by rád uchopil po voľbách moc. Progresívnemu Slovensku daroval 30-tisíc eur a ďalších 150-tisíc eur mal požičať. Kiskove výhovorky, že strana nemá majetok, a preto jej nijaká banka nechce požičať, stoja na vode. V tej istej situácii bola SNS pred voľbami 2012. Nakoniec jej požičala Prima banka.

Keďže nielen Kisku, ale aj Progresívne Slovensko môže finančne podporovať ďalšia skupina zbohatlíkov (Eset), zrejme nemá prísť len k výmene „starých“ politikov a štandardných strán, ale aj mecenášov za nových – „slušných“. Blíži sa totiž realizácia novej priemyselnej – digitálnej revolúcie, známej ako Ekonomika 4.0. Miliardy z eurofondov, aj verejné zdroje bude štát pumpovať najmä do digitálnych technológií.

Majetkovo vplyvní ľudia v pozadí si možno len poisťujú svoj budúci nový biznis. Našli si realizátorov očakávanej „zmeny“ na objednávku. Denník Nový čas v októbri načapal Kisku na stretnutí so skupinou Eset.

Fotomontáž: redakcia

Družnú debatu mal Kiska so 16. najbohatším Slovákom (podľa časopisu Forbes) a spolumajiteľom firmy Eset Antonom Zajacom. Ten sa vyjadruje ako biznisman, že je ochotný financovať stranu exprezidenta: „Andrej Kiska musí pokračovať, jeho kredit je veľmi silný,“ takto ohodnotil kvalitu nielen Kisku, ale zrejme aj kredibilitu a zhodnotenie investície do budúcnosti.

Strana Za ľudí podľa Kisku vznikla pre tých, ktorí nevedeli, koho majú voliť. Ľudí láka sľubom, že „vezmú podvodníkom nelegálny majetok“ a sloganmi na rôzne „zmeny“ k lepšiemu. Americký prezident George Bush starší sa vyjadril na adresu think tanku East-Wets Institute (EWI) v New Yorku, kde mimochodom pôsobil aj Ivan Mikloš, že „len málo ďalších inštitúcií sa môže priblížiť k výsledkom EWI, čo sa týka praktických výsledkov a pomoci zmeniť svet k lepšiemu“.

Ten istý prezident pomohol zmeniť svet k lepšiemu rozpútaním vojny v zálive v roku 1991 a jeho syn zasa napadol Irak v tretej vojne v zálive (2003 – 2011), hoci sa v krajine nijaké avizované chemické zbrane hromadného ničenia nenašli. To len preto, aby ľudia nenaleteli krasorečeniam politického marketingu, keďže na zmenu psychologicky podvedome reaguje väčšina populácie.

29. februára 2020 tak uvidíme, aké je kritické myslenie ľudí na Slovensku a tiež, aké bude zúročenie nenávistného mediálneho informovania, pôsobenia politických mimovládnych organizácií a najmä miliónových investícií do projektu strany Za ľudí. Aj to, či ich politika bude skutočne za ľudí, alebo poza ľudí, čiže zasa len pre biznis a mecenášov.

(Autor je riaditeľom Inštitútu národnej politiky a kandidátom na poslanca za SNS vo voľbách do NR SR)