Úvod Zaujímavé Cestovná nevoľnosť postihuje nielen deti

Cestovná nevoľnosť postihuje nielen deti

Foto: archív

Nepríjemnou súčasťou cestovania na dovolenku či prázdninových výletov býva nevoľnosť. Zvyčajne sa začína pocitom nepokoja, objavuje sa studený pot, zvýšená tvorba slín, bolesti hlavy a často aj zvracanie. Hoci ňou trpia najmä deti a u mnohých sa tieto problémy časom stratia, kinetóza sa môže objaviť aj u dospelých. Najčastejšie pritom postihuje ľudí trpiacich migrénami.

Cestovná nevoľnosť vzniká pri pohybe tela v priestore. Podľa odborníkov ju spôsobujú rozdielne signály, ktoré dostáva náš mozog od očí a od vestibulárneho, teda rovnovážneho systému. Je umiestnený vo vnútornom uchu a citlivo reaguje na každý náš pohyb.

Predstavte si, že idete v aute a čítate knihu. Pozeráte sa dolu, zrak teda hovorí mozgu, že sa nehýbete. Telo, ktoré sa snaží udržať vzpriamené aj v zákrutách, však vysiela mozgu úplne iný signál. Vnímanie pohybu a polohy tela sprostredkúva mozgu vnútorné ucho.

Na prekonanie nevoľnosti nestačí, aby oči sledovali vozovku. Oko nedokáže zachytiť príčiny malých zmien v polohe nášho tela, napríklad stúpanie alebo jemnú zákrutu, a tak nevyšle rovnaký signál do mozgu ako vnútorné ucho, ktoré je omnoho citlivejšie. Pozerať sa na cestu je však vhodnejšia voľba ako čítať, pretože signály očí a vestibulárneho systému sú si podobné.

A ako predchádzať kinetóze? Pred cestou sa dobre vyspite, zľahka najedzte a nepite alkoholické ani šumivé nápoje. Ak je to možné, sadnite si dopredu, nečítajte a nepozerajte sa z bočného okienka. V lietadle cítiť pohyb najmenej vpredu a na lodi v strede dolnej paluby. Z domácich receptov pomáha proti nevoľnosti ďumbier alebo mätový či čierny čaj.