Úvod ZO ZAHRANIČIA Cez plynovod Jamal prestal prúdiť ruský plyn, Európe hrozia blackouty

Cez plynovod Jamal prestal prúdiť ruský plyn, Európe hrozia blackouty

Foto: archív

Dodávky ruského zemného plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Jamal sa zastavili. Ceny plynu v Európe stúpli na rekordné hodnoty až 155 eur za megawatthodinu. Európe hrozia blackouty alebo sériové odstávky dodávok elektriny.

Plynovod, ktorý prepravuje plyn z Ruska cez územie Bieloruska a Poľska, pokrýva približne pätinu ruských pozemných dodávok tejto strategickej suroviny do EÚ. Na Slovensko priteká ruský plyn cez Ukrajinu zatiaľ v štandardných dodávkach, predstavujúcich 80 až 90 miliónov kubických metrov denne.

Prerušenie dodávok prichádza v najhorší možný čas, keď v Európe pre ustálené počasie chýba produkcia elektriny z veterných elektrární a, navyše, panuje pomerne chladné počasie, ktoré dopyt po energiách zvyšuje.

Francúzsko pritom z bezpečnostných dôvodov dočasne odstavuje dve jadrové elektrárne, čo je desatina kapacity jadrových blokov v tejto krajine, a Nemecko podľa zverejnených plánov koncom roka skončí prevádzku troch svojich jadrových elektrární.

„Ak v nadchádzajúcich týždňoch zasiahnu EÚ mrazy, nedajú sa vylúčiť blackouty alebo nevyhnutnosť sériovo, región po regióne, prerušovať dodávky elektriny podnikom aj domácnostiam,“ poznamenal hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.